Zmarła pisarka Anna Jókai

Świat
Zmarła pisarka Anna Jókai
Hungarikusz Firkász/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Węgierska pisarka Anna Jókai, której twórczość jest znana także w Polsce, zmarła w wieku 84 lat - poinformowała w poniedziałek Węgierska Akademia Sztuk (MMA) na swojej stronie internetowej.

- Jej droga pisarska jest niepodobna do niczyjej innej: jej spojrzenie na życie, nazywane realizmem duchowym oraz spotkaniem płaszczyzny boskiej i ludzkiej, można traktować jako program moralny i pisarski - podkreśliła Akademia.

 

Twórczość Jókai dzieliła się na dwa okresy: od debiutanckiej powieści "4447" poruszała często temat poszukujących miłości kobiet. Jej późniejsze utwory miały charakter bardziej filozoficzny, rozważała w nich często o ludzkim losie.

 

W wielu jej utworach pojawiają się postaci pedagogów oraz temat powołania nauczycielskiego i sensu nauczania, którą to tematykę znała z własnego doświadczenia, gdyż w latach 60. sama uczyła w szkole podstawowej, a potem gimnazjum.

 

Jókai była na Węgrzech wielokrotnie nagradzana - jest m.in. laureatką nagrody Kossutha, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki. Od 1990 do 1992 r. była prezesem Węgierskiego Związku Pisarzy.

 

Na język polski były tłumaczone m.in. jej powieści "4447", "Słońca" i "Nie lękajcie się".

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze