Odkryli świątynię niemal 1000 lat po tym, jak zniknęła pod ziemią
Fundamenty świątyni Fugan i ruiny otaczających ją zabudowań odkryto w Chengdu, w środkowych Chinach. Na miejscu archeolodzy natknęli się na pozostałości studni i dróg otaczających miejsce kultu, a także starożytne nagrobki i przedmioty. Prace wykopaliskowe zajęły im kilka miesięcy. Ślad po obiekcie zaginął w 1279 roku.
Pozostałości świątyni otaczają drogi, rowy melioracyjne, studnie i ruiny położonych w pobliżu niej budynków. Podczas prac archeologicznych badacze znaleźli także 80 starożytnych grobów, które, według nich, pochodzą z lat 1600-256 przed naszą erą. Poza tym wydobyli ponad 1000 tabliczek z buddyjskimi pismami, narzędzia oraz materiały budowlane pochodzące z czasów dynastii Song i Ming.
Buddyjska świątynia została zniszczona w trakcie wojen, a ślad po niej zaginął około 1279 roku. Archeolodzy liczą na to, że odkrycie dostarczy wskazówek na temat buddyzmu w trzecim stuleciu naszej ery.
Świątynia była miejscem kultu od czasów panowania dynastii Jin (w latach 317-420) do czasów, gdy u władzy była dynastia Song (1127-1279).
Fugan w języku chińskim oznacza "otrzymanie błogosławieństwa". Świątynia zawdzięcza nazwę mnichowi Daoxuanowi, który modlił się przed nią o deszcz, a jego prośby zostały wysłuchane.
Lost ancient temple found in China's Chengdu after 1,000 years pic.twitter.com/wwMlxdz4JO
— China Xinhua News (@XHNews) 5 czerwca 2017
Daily Mail, chinadaily.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej