Sukces studentów z Częstochowy. Łazik marsjański ich konstrukcji nagrodzony w USA

Technologie
Sukces studentów z Częstochowy. Łazik marsjański ich konstrukcji nagrodzony  w USA
Facebook/PCz Rover Team

Drużyna z Politechniki Częstochowskiej - PcZ Rover Team - zajęła drugie miejsce w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w USA. Pierwsze miejsce zajął zespół ze Stanów Zjednoczonych.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Zawody rozgrywano między 1 a 3 czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

 

Wzięło w nich udział 36 zespołów z siedmiu krajów. Podczas konkursowych zmagań skonstruowane przez studentów łaziki musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, a także pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

 

Wygrali Amerykanie

 

Po raz pierwszy od 2010 roku zawody wygrał zespół ze Stanów Zjednoczonych - Mars Rover Design Team, reprezentujący Missouri University of Science and Technology. Amerykańscy studenci zdobyli w sumie ponad 403 punkty.

 

Drugie miejsce zajęli studenci z Politechniki Częstochowskiej, startujący jako PcZ Rover Team. W zawodach uzyskali nieco ponad 330 punktów. To największy dotychczasowy sukces studentów z Częstochowy w tych zawodach, choć sam konkurs polskie zespoły z Białegostoku i Rzeszowa wygrywały w sumie pięć razy.

 

Na trzecim miejscu tegorocznych zawodów uplasował się zespół z amerykańskiego Brigham Young University. Drużyna BYU Mars Rover zdobyła ponad 324 punkty.

 

Czwarte miejsce ekipa z Wrocławia

 

Do polskich zespołów należały także miejsca czwarte i piąte tegorocznego konkursu. Na czwartej pozycji znalazł się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, zdobywając ponad 321 punktów. Piąte miejsce zajęła drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej, która wywalczyła ponad 315 punktów.

 

W zawodach wzięły udział jeszcze dwa inne polskie zespoły: University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego (ponad 219 punktów) i Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej (ponad 171 punktów).

 

Nagrody zdobywają od lat

 

Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium.

 

Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

 

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie