Samolotów tych linii już na niebie UE nie zobaczymy. Lista 181 zakazanych przewoźników

Biznes
Samolotów tych linii już na niebie UE nie zobaczymy. Lista 181 zakazanych przewoźników
Flickr/Bob Adams
Samolot linii Air Zimbabwe, które dodano do najnowszeli listy zakazanych przewoźników

Komisja Europejska opublikowała najnowszą listę linii lotniczych, które nie mają prawa operować na terenie Wspólnoty. Z listy państw o zbyt niskich standardach bezpieczeństwa lotniczego skreślono Benin i Mozambik - ich przewoźnicy są bezpieczni. Wpisano jednak cztery nowe przedsiębiorstwa transportowe. Lista obejmuje teraz 181 przewoźników.

Lista niebezpiecznych linii obejmuje 181 linii lotniczych: 174 znalazło się na niej z powodu braku odpowiedniego nadzoru lotniczego w państwach, z których pochodzą, a siedem przedsiębiorstw figuruje na liście z powodu własnych zaniedbań.


Z listy niesumiennych przewoźników skreślono w tym roku dwa kraje: Benin i Mozambik. Dodano natomiast cztery linie, których zaniedbania zaniepokoiły Komisję Europejską: Med-View Airlines (Nigeria), Mustique Airways (Saint Vincent i Grenadyny), Urga (Ukraina) oraz Air Zimbabwe. Dołączyły one do trzech innych wpisanych do zestawienia z tego samego powodu już wcześniej: Iran Aseman Airlines, Iraqi Airways oraz Blue Wing Airlines (Surinam).

 

Jednogłośne opinie ekspertów ds. bezpieczeństwa


Lista niebezpiecznych linii powstaje na podstawie jednogłośnych opinii ekspertów ds. bezpieczeństwa z państw członkowskich, których ostatnie spotkanie odbyło się pod koniec kwietnia w ramach posiedzenia komisji ds. bezpieczeństwa lotniczego Unii Europejskiej.

 

Pracom przewodniczy Komisja Europejska, wspierana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).


Aktualizacja czarnej listy została również zaakceptowana przez komisję transportu parlamentu europejskiego. Ocena linii wydawana jest w oparciu o międzynarodowe standardy bezpieczeństwa, zwłaszcza te sformułowane przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

 

"Wyraźny sygnał dla 16 państw"


- Cieszymy się, że mogliśmy skreślić z czarnej listy bezpieczeństwa lotniczego przewoźników z Beninu i Mozambiku. Reformy w tych krajach przyniosły dobre rezultaty. To również wyraźny sygnał dla 16 państw, które nadal widnieją na tej liście, że współpraca z Unią i wysiłek w celu podniesienia standardów opłacają się. Komisja Europejska i EASA są gotowe pomóc wszystkim chętnym w nadrobieniu zaległości - powiedziała komisarz ds. transportu Unii Europejskiej, Violeta Bulc.


Szesnastka państw, które zbyt lekko traktują zasady bezpieczeństwa to: Afganistan (5 linii niespełniających europejskich standardów), Angola (13 - z jedną linią dopuszczoną warunkowo), Kongo (8), Demokratyczna Republika Konga (21), Dżibuti (1), Gwinea Równikowa (4), Erytrea (2), Gabon (6 – z dwoma liniami dopuszczonymi warunkowo), Indonezja (tylko 7 z 62 przewoźników z tego kraju zostało dopuszczonych do ruchu lotniczego w Unii), Kirgistan (13), Liberia (co ciekawe, kraj znajduje się na tej liście, mimo że nie ma żadnej linii lotniczej), Libia (7), Nepal (18), Wyspy Świętego Tomasza i Książęca (2), Sierra Leone (7) i Sudan (12).

 

Sześć linii dopuszczono warunkowo


Sześć linii dopuszczonych warunkowo do ruchu lotniczego w UE (co oznacza, że tylko część samolotów z ich flot jest wystarczająco nowa i spełnia europejskie wymogi bezpieczeństwa) to: Afrijet i Nouvelle Air Affaires z Gabonu, Air Koryo z Korei Północnej, Air Service z Komorów, Iran Air i TAAG Angola Airlines.


rynekinfrastruktury.pl, polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie