RPO publikuje wyroki usunięte z serwisu Trybunału Konstytucyjnego

Polska
RPO publikuje wyroki usunięte z serwisu Trybunału Konstytucyjnego
Polsat News

Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił zamieścić na swej stronie internetowej wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które zostały usunięte z portalu orzeczeń TK. O usunięciu wyroków poinformował w połowie maja sędzia prof. Stanisław Biernat, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Ponieważ rozstrzygnięcia te nie weszły do systemu prawnego, bo nie zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw, to nie ma podstaw do tego, aby tkwiły w bazie orzecznictwa i komplikowały rzeczywistość prawną - tak oświadczenie Biernata skomentował jeden z sędziów TK Mariusz Muszyński.

 

Wyroki na swej stronie internetowej postanowił umieścić Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Przypomniał, że obowiązek publikowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wynika z ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK.

 

"Zgodnie z tym przepisem Trybunał wydaje zbiór swoich orzeczeń w postaci elektronicznej. Publikuje tu orzeczenia wraz z uzasadnieniami i zdaniami odrębnymi. Zatem Trybunał ma obowiązek publikować swoje orzeczenia w Internetowym Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (IPO) oraz Orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego Zbiorze Urzędowym (OTK ZU) na stronie Trybunału" - czytamy.

 

Chodzi o wyroki: z 9 marca 2016 r. - o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r.; z 11 sierpnia 2016 r. - o częściowej niekonstytucyjności ustawy autorstwa PiS o TK z lipca 2016 r.; z 7 listopada 2016 r. - ws. przepisów o wyłanianiu kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

 

PiS oraz rząd nie uznały tych rozstrzygnięć za wyroki i nie zostały one opublikowane. Zgodnie z obowiązującą ustawą o TK  opublikowane zostały wszystkie zaległe wyroki, oprócz tych trzech.

 

polsatnews.pl, rpo.gov.pl

 

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie