Referendum w Wieliszewie nieważne. Ożarów przeciw metropolii, Podkowa Leśna za samodzielnością

Polska
Referendum w Wieliszewie nieważne. Ożarów przeciw metropolii, Podkowa Leśna za samodzielnością
Polsat News

W referendum w Ożarowie Mazowieckim 95,6 proc. uczestników było przeciw włączeniu do metropolii warszawskiej. Referendum w Wieliszewie było nieważne z powodu niskiej frekwencji - 25,04 proc. W Podkowie Leśnej 98 proc. było za utrzymaniem samodzielności gminy.

Mieszkańcy Ożarowa Maz. odpowiadali na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby miasto st. Warszawa, jako metropolitarna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Ożarów Mazowiecki?".

 

Jak poinformowała sekretarz gminy Ożarów Mazowiecki Jolanta Niegrzybowska, 6039 mieszkańców (95,6 proc.) odpowiedziało na to pytanie "nie". Przeciwnego zdania było 279 osób (4,4 proc.). Frekwencja wyniosła 35,67 proc. Referendum to jest ważne, jako że przekroczony został próg 30-procentowej frekwencji.

 

Wymaganej frekwencji nie udało się osiągnąć za to w Wieliszewie, gdzie wyniosła ona 25,04 proc.; głosowało 2 tys. 591 mieszkańców na 10 tys. 349 uprawnionych - poinformował przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej Jacek Banaszek.

 

Frekwencja w Wieliszewie wyniosła 42,3 proc.

 

Za tym, żeby miasto st. Warszawa, jako metropolitarna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Wieliszew głosowało 127 mieszkańców, czyli 4,96 proc. Przeciw takiemu scenariuszowi było 2 tys. 434 mieszkańców, którzy wzięli udział w referendum, czyli 95,04 proc. - przekazał Banaszek.

 

W referendum w Podkowie Leśnej frekwencja wyniosła 42,3 proc. - poinformowała urzędnik wyborczy z Podkowy Leśnej Beata Krupa.

 

Jak przekazała, w referendum wzięło udział 1356 osób spośród 3206 uprawnionych do głosowania.

 

W referendum postawiono dwa pytania. Pierwsze brzmiało: "Czy jesteś za utrzymaniem samodzielności Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego z dotychczasowymi kompetencjami samorządowymi?" "Tak" odpowiedziało 1312 osób (98,28 proc.), a "nie" - 23 (1,72 proc.).

 

Drugie pytanie sformułowano następująco: "Czy jesteś za tym, aby Podkowa Leśna na zasadzie dobrowolności zacieśniała w interesie mieszkańców współpracę z samorządami Warszawy i otaczających ją gmin?" Na "tak" oddano 1264 głosy (95,69 proc.), a na "nie" - 57 (4,31 proc.).

 

Reakcja na projekt ustawy metropolitarnej

 

Referendum w Podkowie Leśnej organizowane było na wniosek mieszkańców, a w Ożarowie Mazowieckim i Wieliszewie z inicjatywy radnych.

 

Wcześniej w referendach dot. metropolii warszawskiej wypowiedzieli się mieszkańcy Legionowa i Nieporętu, gdzie referenda były ważne. Wymaganej frekwencji nie udało się uzyskać w referendum w Konstancinie-Jeziornie.

 

Referenda był reakcją na projekt ustawy PiS, który trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Przewidywał on, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

 

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

 

W związku z decyzją PiS kilkanaście podwarszawskich gmin odwołało referenda w sprawie metropolii warszawskiej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie