Protest taksówkarzy w kilku polskich miastach. Utrudnienia w ruchu

Polska

Ok. 3 tysiące taksówek w Warszawie i kilkaset w trzech innych miastach - Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu - wzięło w poniedziałek udział w proteście, który miał zwrócić uwagę na problem nielegalnych przewoźników. Taksówkarze złożyli petycje.

Szef Związku Zawodowego Taksówkarzy "Warszawski Taksówkarz" Jarosław Iglikowski poinformował, że kolumny taksówek wyruszyły rano w kierunku centrum Warszawy z pięciu różnych miejsc. Protest nałożył się na poranny szczyt komunikacyjny, powodując - jak przyznał Iglikowski - jeszcze większe korki.

 

- Protest przebiegł spokojnie, poza drobnymi incydentami (stłuczka) - dodał.

 

"We wszystkich innych krajach dochodziło do awantur"

 

Iglikowski zauważył, że Polska była chyba jedynym krajem, poza Niemcami, gdzie taksówkarze protestowali pokojowo. Jak mówił wcześniej, "we wszystkich innych krajach dochodziło do awantur. Nam cierpliwość też się kończy. Ile można czekać na to, żeby polskie państwo zaczęło działać. Nie chcemy niczego poza tym, żeby przepisy obowiązujące były egzekwowane".

 

Wyjaśnił, że taksówkarze mają kasy fiskalne, badania psychotechniczne i licencje, czego pozostali przewoźnicy, tacy jak Uber, ich nie mają.

 

Taksówkarze chcą zwrócić uwagę rządu na problem nielegalnych przewoźników. - Chodzi o to, by rząd zareagował na nielegalną działalność niektórych przewoźników - podkreślił Iglikowski. Zapewnił, że chodzi nie tylko o popularnego Ubera, ale także szereg innych przewoźników, którzy działają - zdaniem taksówkarzy - niezgodnie z prawem.

 

Taksówkarze złożyli petycje ze swoimi postulatami w Kancelarii Premiera, Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwie Finansów i siedzibie wojewody. Swój protest w Warszawie zakończyli ok. godz. 12.

 

"Może mieszkańcy nie zrozumieją tej inicjatywy"

 

W opinii rzecznika warszawskiego ratusza Bartosza Milczarczyka, z jednej strony należy zrozumieć, że są przepisy, które wymagają od przewoźników zdania odpowiedniego egzaminu i posiadania odpowiedniego wyposażenia samochodu, ale z drugiej warto się zastanowić się, czy nie jest to protest kontrproduktywny, który tylko zirytuje mieszkańców. - Może (...) mieszkańcy nie zrozumieją tej inicjatywy i uznają, że te korki, które dziś w Warszawie były olbrzymie, to nie jest sposób w jaki należy domagać się pewnych rozwiązań - powiedział.

 

W Łodzi kilkaset taksówek oplakatowanych napisami "Tylko legalne taksówki" oraz "Taksówkarska kompetencja to egzamin i licencja" i "Dość bezprawia" wyruszyło ok. godz. 9.30 z parkingu przy ul. Wieniawskiego. Protestujący wolno przejechali głównymi arteriami miasta m.in. al. Jana Pawła II i ul. Paderewskiego.

 

Następnie ok. 100 taksówek przejechało przez ścisłe centrum Łodzi pod siedzibę Urzędu Wojewódzkiego, gdzie taksówkarze wręczyli petycję skierowaną do wojewody Zbigniewa Raua, w której wyrazili "dezaprobatę dla bierności rządu wobec szerzącego się procederu nielegalnego przewozu osób", a także drugą, adresowaną do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej z wnioskiem o zwiększenie liczby miejsc postojowych dla taksówek.

 

"Dość patologii w przewozach osób!"

 

W centrum Poznania kilkaset aut zablokowało przed południem półkilometrowy odcinek al. Niepodległości, gdzie mieści się m.in. Urząd Wojewódzki. Przed gmachem urzędu wywieszono transparenty z napisami: "Panie ministrze, pani premier, panie prezesie - zatrzymajcie wreszcie nielegalnych przewoźników!", "Dość patologii w przewozach osób!", oraz "Stop lewusom". Protest zabezpieczała policja.

 

Do wojewody wielkopolskiego skierowana została petycja z żądaniem likwidacji nieuczciwej konkurencji oraz szarej strefy w transporcie drogowym osób. Jak powiedział Piotr Olszański, wiceprezes Stowarzyszenia Zawodowego Poznańskich Taksówkarzy, wskutek działalności konkretnego międzynarodowego przewoźnika taksówkarze tracą przynajmniej 15 proc. swoich dochodów. Zapewnił, że intencją taksówkarzy nie było utrudnianie życia mieszkańców stolicy Wielkopolski.

 

Według informacji organizatorów poznańskiego protestu, w dwugodzinnej akcji miało wziąć udział ok. 300 taksówek.

 

We Wrocławiu w ramach protestu kilkadziesiąt taksówek zablokowało parking pod dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Taksówkarze przekazali do biura wojewody petycję, w której domagają się regulacji prawnych umożliwiających wszystkim taksówkarzom działanie na tych samych zasadach.

 

W środę - projekt ustawy regulującej kwestię przewozu osób

 

Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że prawdopodobnie w środę, na posiedzenie rządu zostanie skierowany projekt ustawy, która będzie regulowała kwestię przewozu pasażerów samochodami osobowymi. Dokument ten jest w trakcie prac w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

 

- Rząd zapewne, taką mam nadzieję, przychyli się do naszych propozycji, które w dużym skrócie wprowadzają równość wszystkich podmiotów zajmujących się przewozem pasażerskim samochodami osobowymi na terenie naszego kraju oraz wprowadzają tę równość dla pośredników - wyjaśnił Adamczyk.

 

- Dostrzegamy problem i wiemy, że go trzeba rozwiązać, bo uważamy, że (...) wszelka konkurencja powinna odbywać się na równych zasadach (...) Takie przepisy są przygotowywane. (...) Są pewne pomysły, (...) zależy nam, by uwzględnić interes taksówkarzy (...), ale ważny jest także interes klienta (...), czyli kwestia komfortu przejazdu i bezpieczeństwa - skomentował na konferencji prasowej protest taksówkarzy rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na początku maja tego roku informował, że monitoruje wpływ platform internetowych kojarzących kierowców z pasażerami, takich jak Uber. Jednak dotychczasowe obserwacje nie wskazują na konieczność interwencji urzędu zarówno w zakresie ochrony interesów konsumentów jak i ochrony konkurencji.

 

"Jest miejsce na współistnienie na rynku"

 

W związku z zapowiedzianym protestem korporacji taksówkarskich Biuro Prasowe Ubera przesłało w piątek oświadczenie.

 

"Jako Uber chcemy wprawiać polskie miasta w ruch i łączyć ludzi oferując im możliwość przemieszczania się za pomocą jednego kliknięcia w bezpieczny, godny zaufania i niedrogi sposób. Miejska mobilność ulega dynamicznym zmianom na całym świecie - rośnie liczba konsumentów, którzy wybierają innowacyjne, przejrzyste usługi oparte o nowe technologie - z aplikacji korzysta już ponad 1 milion Polaków" - napisano.

 

Zdaniem Ubera, "na rynku jest miejsce na współistnienie obu rozwiązań - możliwość wyboru środka transportu w zależności od potrzeb i preferencji mieszkańców jest czynnikiem wpływającym na jakość życia we współczesnych miastach".

 

PAP, polsatnews.pl

mr/zdr/kan/pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie