Egipt nakazuje ambasadorowi Kataru opuszczenie kraju. Ma na to 48 godzin

Świat
Egipt nakazuje ambasadorowi Kataru opuszczenie kraju. Ma na to 48 godzin
PAP/EPA/YOAN VALAT

Egipt, który jako jeden z kilku krajów arabskich zerwał w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z Katarem, odwołał swego najwyższego rangą przedstawiciela dyplomatycznego z Dauhy i dał katarskiemu ambasadorowi w Kairze 48 godzin na opuszczenie kraju.

Egipskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że "ambasadora Kataru wezwano dzisiaj, formalnie powiadomiono o wygaśnięciu jego akredytacji (...) i dano mu 48 godzin na opuszczenie kraju".

 

Arabia Saudyjska, a w ślad za nią Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn zerwały w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając to państwo o wspieranie terroryzmu, w tym Al-Kaidy i Bractwa Muzułmańskiego. Rijad i Kair zawiesiły z Katarem wszystkie połącznia lądowe, morskie i powietrzne. Zjednoczone Emiraty Arabskie dały Katarczykom 48 godzin na opuszczenie kraju, a Bahrajn - 14 dni.

 

Katar został ponadto wykluczony z arabskiej koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej działającej w Jemenie i zwalczającej szyickich rebeliantów Huti.

 

Według katarskiego MSZ posunięcie kilku krajów arabskich jest "nieuzasadnione, oparte na twierdzeniach i pomówieniach nie mających poparcia w faktach". Resort wspomina też o kampanii kłamstw i fałszerstw.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie