"DGP: rząd chce zakazać przyznawania rent osobom, które osiągną obniżony wiek emerytalny

Polska
"DGP: rząd chce zakazać przyznawania rent osobom, które osiągną obniżony wiek emerytalny
Flickr/NBP/CC BY-ND 2.0

Rząd chce zakazać przyznawania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy osobom, które osiągną obniżony wiek emerytalny i to nawet wówczas, gdy nie pobierają emerytury - alarmuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Na rozpatrzenie przez Stały Komitet Rady Ministrów czeka projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych" - czytamy w artykule.

 

"Okazuje się, że przy okazji zmian dodano regulację uniemożliwiającą uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy przez osobę, która osiągnęła wiek emerytalny lub pobiera emeryturę" - pisze "DGP".

 

Obowiązek płacenia składek

 

Dziennik wskazuje zarazem, że "obowiązek płacenia składek rentowych pozostanie. Tak rząd chce ratować finanse ZUS" i podkreśla, że "przedsiębiorcy są tym pomysłem oburzeni".

 

"To jest narzucanie firmom kolejnego podatku. Efekt będzie taki, że w ogóle nie będą zatrudniać emerytów na podstawie umowy o pracę" - ostrzega Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Narzucenie takiego ograniczenia będzie sprzeczne z zasadą, zgodnie z którą w razie zbiegu prawa do kilku świadczeń wypłaca się to wyższe lub wskazane przez ubezpieczonego - konkluduje "DGP".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie