Bloomberg przekazał ONZ zobowiązanie ws. ochrony klimatu. Podpisało je ponad 1000 polityków i instytucji

Świat
Bloomberg przekazał ONZ zobowiązanie ws. ochrony klimatu. Podpisało je ponad 1000 polityków i instytucji
PAP/EPA/Christophe Petit Tesson
Mer Paryża Anne Hidalgo, prezydent Francji Emmanuel Macron i Michael Bloomberg

Były burmistrz Nowego Jorku, miliarder i filantrop Michael Bloomberg przekazał w poniedziałek ONZ wspólne zobowiązanie ponad tysiąca amerykańskich gubernatorów, burmistrzów, firm i instytucji ws. przestrzegania wymogów paryskiego porozumienia klimatycznego.

Bloomberg, który jest specjalnym przedstawicielem ONZ do spraw miast i zmian klimatu, przekazał deklarację zatytułowaną "Nadal Respektujemy (porozumienie paryskie)" sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi i sekretarz Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) Patricii Espinozie.

 

"Dzisiaj w imieniu bezprecedensowej liczby amerykańskich miast, stanów, firm i innych organizacji informuję ONZ oraz globalną społeczność, że społeczeństwo USA jest nadal zdeterminowane, by osiągnąć redukcję emisji (gazów cieplarnianych), do której zobowiązaliśmy się w Paryżu w 2015 roku" - ogłosił Bloomberg w komunikacie.

 

15 mln dolarów na walkę z ociepleniem

 

W ostatnich dniach były burmistrz Nowego Jorku obiecał również, że ze swych własnych środków przeznaczy 15 mln dol. na finansowanie walki ONZ z ociepleniem klimatycznym, w związku z tym, że prezydent Donald Trump wycofał USA z paryskiego porozumienia i ograniczył fundusze dla UNFCCC.

 

Majątek Bloomberga, który jest założycielem serwisu informacyjnego Bloomberg i szefem oraz właścicielem tej firmy, wyceniany jest na 41 mld dol. Jest on siódmy na liście najbogatszych Amerykanów magazynu "Forbes". Trzykrotnie wygrał wybory burmistrza Nowego Jorku.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie