Szef MSW Bawarii: policja powinna obserwować także dzieci osób podejrzanych o kontakty z islamistami

Świat
Szef MSW Bawarii: policja powinna obserwować także dzieci osób podejrzanych o kontakty z islamistami
Flickr/Peter/CC BY-SA 2.0

Szef MSW Bawarii Joachim Herrmann opowiedział się za obserwowaniem przez policję w Niemczech osób podejrzanych o kontakty z islamistami niezależnie od ich wieku - także dzieci. Taki przepis obowiązuje już na terenie Bawarii.

- Radzę pilnie, by przy decyzjach o podjęciu przez Urząd Ochrony Konstytucji obserwacji osób zlikwidować w całych Niemczech granicę wieku - powiedział Herrmann w sobotę w wywiadzie dla gazet wydawanych przez Mediengruppe Funke.

 

- Znane są przypadki, gdy nieletni popełniali ciężkie przestępstwa z użyciem przemocy. Państwo musi działać w sposób konsekwentny - powiedział polityk bawarskiej CSU. W przypadku zwycięstwa partii chadeckich CDU/CSU w wyborach do Bundestagu Herrmann ma zostać szefem MSW w całych Niemczech.

 

Herrmann zwrócił uwagę na przepisy obowiązujące w Bawarii. - Na co dzień bawarski Urząd Ochrony Konstytucji nie inwigiluje dzieci. Gdy jednak dostajemy konkretną wskazówkę, że na obrzeżach grupy islamistów działa 12-latek, musimy mieć możliwość podjęcia obserwacji - wyjaśnił.

 

Zaostrzone przepisy po ataku 15-latki


Obecnie w Niemczech policja może obserwować podejrzanych nastolatków po ukończeniu przez nich 14. roku życia. Taką regulację zawiera przyjęty w zeszłym roku pakiet ustaw antyterrorystycznych. Rząd zaostrzył przepisy po ataku 15-letniej dziewczyny na policjanta. Nieletnia islamistka ugodziła w szyję nożem funkcjonariusza patrolującego dworzec kolejowy w Hanowerze.

 

Bezpieczeństwo w kraju należy do głównych tematów kampanii przed wyznaczonymi na 24 września wyborami parlamentarnymi w Niemczech.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie