Pozrywane dachy, połamane drzewa. Nawałnice nad Polską

Polska

Ok. 6,3 tys. gospodarstw domowych zostało w niedzielę pozbawionych prądu w wyniku burz i nawałnic, które po południu i wieczorem przeszły nad woj. śląskim. Największe szkody wichura i deszcz wyrządziły w Zabrzu, gdzie połamane drzewa uszkodziły m.in. gazociąg i trakcję tramwajową. Są też informacje o zerwanych dachach.

- W związku z burzą w krótkim czasie otrzymaliśmy ok. 50 zgłoszeń, które obecnie są na bieżąco realizowane. Dotyczyły one przede wszystkim połamanych konarów drzew, które zatarasowały ulice i uszkodziły sieć tramwajową m.in. na ulicy Bytomskiej - powiedział rzecznik zabrzańskiej straży pożarnej kpt. Wojciech Strugacz.

 

Przy ul. Zamkowej spadający konar drzewa uszkodził gazociąg, z którego zaczął ulatniać się gaz. Strażacy i służby gazownicze przystąpiły do usunięcia awarii; z pobliskiego domu ewakuowano siedem osób.

 

Były też przypadki uszkodzenia samochodów przez złamane konary drzew. Na jednej z ulic wiatr zerwał wielką tablicę reklamową, która spadła na torowisko.

 

Usuwane gałęzie drzew

 

Początkowo wiele zgłoszeń dotyczyło również zalanych ulic i placów w śródmieściu i kilku dzielnicach Zabrza, jednak sytuacja dość szybko unormowała się - kanalizacja, która nie była w stanie przyjąć dużych ilości wody po obfitych opadach deszczu, stopniowo odprowadza wodę. W niektórych domach woda zalała piwnice.

 

Obecnie - według informacji strażaków - najwięcej interwencji dotyczy usuwania złamanych gałęzi drzew; sprawdzane są też uszkodzenia w dachach kilkunastu domów jednorodzinnych. Utrudniona jest komunikacja między Zabrzem a Bytomiem, gdzie również uszkodzona została trakcja tramwajowa. Przerwy w kursowaniu tramwajów dotyczą kilku linii w Bytomiu i Zabrzu. Służby zapewniają, że awarie mają być możliwie szybko usunięte.

 

Bez prądu w całym województwie

 

Z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wynika, że burze nie ominęły żadnej części regionu - szkody oraz przerwy w dostawach energii elektrycznej odnotowano zarówno na południu województwa (m.in. w powiatach bielskim i żywieckim), jak i na północy (powiaty częstochowski i zawierciański) oraz w centrum - oprócz Zabrza i Bytomia także m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, powiecie rybnickim i bieruńsko-lędzińskim.

 

Najwięcej odbiorców nie ma prądu w powiecie zawierciańskim. Na Podbeskidziu i Żywiecczyźnie bez zasilania jest w sumie blisko tysiąc gospodarstw, w dużych miastach aglomeracji katowickiej - od Sosnowca, przez Katowice i Gliwice, po Tarnowskie Góry - ponad 1,6 tys., w powiecie rybnickim ok. 400, a w powiecie częstochowskim ok. 420. W wielu przypadkach powodem są złamane gałęzie drzew, które zerwały linie energetyczne. W Bytomiu i Zabrzu uszkodzona została także sieć tramwajowa, co spowodowało utrudnienia w komunikacji.

 

IMGW ostrzega

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW przed silnymi burzami obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim i śląskim.

 

Przez Polskę przejdą burze, miejscami z gradem i będzie intensywnie padać.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie