Szczerski: temat katastrofy smoleńskiej ma szansę pojawić się na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ

Polska
Szczerski: temat katastrofy smoleńskiej ma szansę pojawić się na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ
Polsat News

- Każda rzecz, która dotyczy bezpieczeństwa międzynarodowego, jest warta podniesienia na forum, a sprawa Smoleńska wiąże się z bezpieczeństwem – powiedział szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek, w tajnym głosowaniu, Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG), ubiegającym się o to miejsce.

 

Szczerski został w sobotnim wywiadzie dla portalu wPolityce zapytany, czy polski rząd postawi na forum Rady Bezpieczeństwa sprawę katastrofy smoleńskiej.

 

Szef gabinetu Andrzeja Dudy piątkowe głosowanie w ZO ONZ uznał za "duży i bezprecedensowy sukces". - Jest on tym większy, że odziedziczyliśmy po poprzednikach dwa kamienie młyńskie, które utrudniały nam prowadzenie kampanii - zaznaczył Szczerski.

 

- Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, jaki jest układ sił i kto ma jakie kompetencje w Radzie. Sprawa Smoleńska, z racji naszego mandatu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ma szansę się pojawić na jej forum - dodał.

 

"Musieliśmy przekonywać, że teraz już są w Polsce poważne władze"


Przypomniał, że w 2008 r. ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski wycofał Polskę z ubiegania się status członka niestałego RB ONZ w latach 2010-2011 (Sikorski tłumaczył to wówczas m.in. koniecznością skupienia się na przygotowaniach do polskiej prezydencji w UE w II połowie 2011 r. – red.).


- Ten problem pojawił się w naszej kampanii, pytano nas, czy po raz kolejny Polska nie zrobi drugi raz tego samego i nie wycofa się na ostatnim etapie. Musieliśmy przekonywać, że teraz już są w Polsce poważne władze, nasza kampania jest poważna i nie wycofamy się z niej - powiedział Szczerski.

 

Jako "drugi błąd" rządu PO-PSL określił wycofanie Polski z sił pokojowych ONZ, tzw. błękitnych hełmów. - Teraz zgodnie z decyzją prezydenta i rządu będziemy chcieli, aby Polska znowu uczestniczyła w siłach pokojowych ONZ - zapowiedział szef gabinetu prezydenta.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie