"Historyczny sukces polskiej dyplomacji". Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Świat
"Historyczny sukces polskiej dyplomacji". Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ
PAP/EPA/JUSTIN LANE

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce.

Polska, która otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały), zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem "Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie". Od grudnia 2016 roku, kiedy Bułgaria wycofała się z batalii o niestałe miejsce w RB, Polska była jedynym kandydatem grupy EEG.

 

Polska zastąpi w grupie EEG Ukrainę. Kadencja nowych niestałych członków Rady ma się rozpocząć 1 stycznia 2018 roku.

 

"Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem. Kolejny krok w dobrym kierunku" - napisała premier Beata Szydło na swoim profilu na Twitterze.

 

 

W komunikacie MSZ do wyboru Polski odniósł się także szef polskiej dyplomacji  Witold Waszczykowski. Jak podkreślił, wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to "zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu".

 

"Zaczynamy działać globalnie"

 

"To duże zwycięstwo polskiej dyplomacji i ważny sukces w naszej polityce zagranicznej" - ocenił minister, cytowany w komunikacie. Zaznaczył, że wynik piątkowego głosowania stanowi ponadto "potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy".

 

"Zaczynamy działać globalnie, nie boimy się poważnych wyzwań" - dodał Waszczykowski.

 

Poza Polską na niestałych członków RB ONZ wybrano też Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwineę Równikową.

 

Polska reprezentowała grupę państw Europy Wschodniej (EEG), Kuwejt - Grupę Azji i Pacyfiku, Peru - Grupę Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwinea Równikowa - Grupę Afrykańską.

 

Zgromadzenie Narodowe przeprowadziło też wybory uzupełniające w grupie państw Europy Zachodniej i Innych (WEOG); na skutek porozumienia o podziale dwuletniej kadencji z Włochami miejsce w RB otrzymała Holandia.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie