RMF: biegli uznali, że zarządzanie stadniną w Janowie Podlaskim nie budziło zastrzeżeń

Polska
RMF: biegli uznali, że zarządzanie stadniną w Janowie Podlaskim nie budziło zastrzeżeń
Polsat News

Zarządzanie stadniną koni arabskich w Janowie Podlaskim, gdy jej prezesem był Marek Trela, nie budzi zastrzeżeń - takie wnioski, jak informuje RMF FM, płyną z ekspertyzy biegłych, sporządzonej na potrzeby prokuratury. Śledztwo w tej sprawie prowadzą prokuratorzy z Lublina.

Marek Trela został zwolniony w lutym ubiegłego roku. Razem z nim pracę stracił Jerzy Białobok, prezes stadniny w Michałowie oraz Anna Stojanowska - główny specjalista ds. hodowli koni w Agencji Nieruchomości Rolnych. Wszyscy uchodzili za wysokiej klasy ekspertów w zakresie hodowli koni arabskich.

 

Dokument liczy ponad tysiąc stron

 

Zaraz po zwolnieniu szefów słynnych hodowli Agencja Nieruchomości Rolnych, która podjęła tę decyzję, skierowała do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie niegospodarności w stadninie w Janowie Podlaskim, której miał dopuścić się Marek Trela przez 16 lat kierowania stadniną. Prokuratorzy po rozpoczęciu postępowania zlecili biegłym z zakresu finansów i rachunkowości wykonanie ekspertyzy na ten temat - dokument jest bardzo obszerny, liczy ponad tysiąc stron.

 

Jak wynika z nieoficjalnych informacji RMF FM z opinii, którą analizują prokuratorzy wynika, że Marek Trela zarządzał stadniną w sposób niebudzący większych zastrzeżeń biegłych. Ekspertyza może więc podważyć tezę o niegospodarności w Janowie Podlaskim.

 

Śledztwo do 17 czerwca

 

Zgodnie z kodeksem karnym o niegospodarności można mówić wtedy, gdy osoba zarządzająca określoną działalnością gospodarczą - w tym wypadku stadniną koni arabskich - przez niedopełnienie obowiązków, bądź nadużycie uprawnień powoduje szkodę majątkową, albo ryzyko wystąpienia takiej szkody.

 

Ekspertyza biegłych jest ważnym, ale niejedynym dowodem dla śledczych, którzy na razie nie chcą komentować szczegółów tej sprawy. Postępowanie zgodnie z planem ma zostać zakończone 17 czerwca.

 

RMF FM

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie