Prezydent Mołdawii: Wrócimy do strategicznego partnerstwa z Rosją

Świat
Prezydent Mołdawii: Wrócimy do strategicznego partnerstwa z Rosją
Flickr.com/Alexandru Panoiu/CC BY 2.0
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Mołdawia

Mołdawia powróci do strategicznego partnerstwa z Rosją - oświadczył w piątek na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu prezydent Mołdawii Igor Dodon. Jego zdaniem Mołdawia nie powinna wchodzić do UE w obecnym kształcie. - Po ośmiu latach polityki proeuropejskiej oraz jawnie antyrosyjskiej korygujemy nasz kierunek - powiedział Dodon w przemówieniu.

- Jesteśmy inni niż kraje Zachodu, reprezentujemy inne wartości - dodał prezydent.

 

Zakwestionował korzyści płynące z integracji z UE i wskazując na Brexit, zapytał: "Po co gonić pociąg, który gubi swoje wagony?". Dodon stwierdził, że Mołdawia "nie może wejść do UE w jej obecnym kształcie".

 

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Komsomolskiej Prawdy" Dodon nazwał błędem podpisanie w 2014 roku porozumienia stowarzyszeniowego pomiędzy Mołdawią a Unią Europejską i stwierdził, że "jest ono korzystne dla Europy, ale nie dla Mołdawii". Zdaniem prezydenta Mołdawia "straciła rosyjski rynek", a napływ europejskich towarów osłabił lokalną gospodarkę i handel, przyczyniając się do wzrostu bezrobocia i migracji. W wywiadzie Dodon podkreślił również, że konstytucja określa Mołdawię jako państwo neutralne, co powinno zostać uznane przez inne podmioty międzynarodowe, w tym również NATO.

 

"Alternatywa dla współpracy gospodarczej i handlowej z UE"

 

Mołdawia rządzona jest przez proeuropejski rząd, jednak wybrany w ubiegłym roku prezydent chciałby, aby kraj obrał kurs prorosyjski. Wybór Dodona nastąpił po głębokim kryzysie politycznym w 2015 roku, gdy wybuchła afera korupcyjna związana z wyprowadzeniem z mołdawskich banków ponad miliarda dolarów - kwoty równoważnej 12-15 proc. PKB kraju.

 

Dodon deklarował podczas kampanii wyborczej, że rozpisze referendum w sprawie wypowiedzenia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Później mówił, że Mołdawia być może rozwiąże umowę stowarzyszeniową po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 2018 rok.

 

W kwietniu Mołdawia otrzymała status obserwatora w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, w której skład wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan. Dodon widzi w tym skupionym wokół Rosji bloku alternatywę dla współpracy gospodarczej i handlowej z UE.

 

W tym tygodniu rząd Mołdawii uznał pięciu rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane i nakazał im opuszczenie kraju. Posunięcie rządu w Kiszyniowie skrytykował prezydent Dodon.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie