Media: błąd ludzki przyczyną awarii systemów British Airways

Świat
Media: błąd ludzki przyczyną awarii systemów British Airways
pixabay.com/public domain
Zdjęcie ilustracyjne

Przypadkowe wyłączenie dopływu prądu do głównej bazy danych było przyczyną weekendowej awarii sieci komputerowej brytyjskiej linii lotniczej British Airways (BA) - poinformował w piątek dziennik "The Times". Odrzucono tym samym spekulacje o możliwym cyberataku.

Według informacji gazety dopływ prądu został przypadkowo odcięty przez technika, który dokonywał rutynowego przeglądu systemu. Ta informacja została także potwierdzona przez wewnętrzną korespondencję, do której dotarła agencja Press Association.

 

"To spowodowało całkowitą i natychmiastową utratę zasilania, ominięto zapasowe generatory i baterie. Jednocześnie (dopływ energii) został włączony z powrotem w niekontrolowany sposób, co doprowadziło do fizycznych uszkodzeń w systemie" - napisał w mailu Bill Francis, który jest odpowiedzialny za systemy informatyczne w spółce-matce BA, IAG.

 

Informacja została opublikowana po tym, gdy związki zawodowe oskarżyły BA o ignorowanie ostrzeżeń dotyczących zewnętrznego zatrudniania pracowników i obcinania kosztów opieki nad systemem informatycznym.

 

W wyniku awarii odwołano co najmniej 700 lotów z londyńskich lotnisk Heathrow i Gatwick, zakłócając tym samym podróż ponad 75 tys. pasażerów. W związku z trzydniowymi opóźnieniami - od soboty do poniedziałku - BA będzie musiało wypłacić odszkodowania o łącznej wartości do 150 milionów funtów.

 

Normalny ruch samolotów BA został wznowiony we wtorek.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie