Eminem słowotwórca. Słowo z piosenki rapera trafiło do słownika

Kultura
Eminem słowotwórca. Słowo z piosenki rapera trafiło do słownika
YouTube/EminemVEVO

Jednym z najnowszych haseł dodanych do słownika oksfordzkiego jest słowo "stan". Jako źródło jego pochodzenia podano słynny przebój Eminema i Dido z 2000 roku. Słowo "stan" występuje w piosence jako imię psychofana, który zbyt dosłownie rozumie teksty swojego idola.

Utwór "Stan", promujący album "The Marshall Mathers", opisuje historię szalonego psychofana, który wysyła do swojego idola Eminema setki listów. Gdy nie dostaje na nie odpowiedzi, narasta w nim gniew. Nie mogąc już wytrzymać uczucia odrzucenia przez swojego idola chłopak upija się, zamyka swoją ciężarną dziewczynę w bagażniku, wsiada do samochodu i popełnia samobójstwo zjeżdżając z mostu prosto do rzeki.

 

 

Słowo "stan" występuje w języku potocznym już od jakiegoś czasu. Dużą popularnością cieszy się m.in. w mediach społecznościowych, gdzie oznacza właśnie psychofana.

 

Twórcy słownika widząc jego rosnącą popularność postanowili więc dodać je do swojej publikacji. "Stan" w słowniku oksfordzkim definiowany jest jako "nadmiernie zagorzały lub maniakalny fan ogarnięty obsesją na punkcie swojego ulubionego celebryty".

 

O tym, jak dużą wartością jest dla Eminema słowo pisane, krążą już legendy. O jego zamiłowaniu do słowotwórstwa najlepiej świadczy fakt, że przeprowadzone w 2015 roku badania wykazały, że raper zdecydowanie wyróżnia się spośród innych muzyków pod względem unikalności słów, których używa w swoich utworach.

 

Słownik wydawany przez wydawnictwo Oxford University Press jest uznawany za najbardziej wyczerpujący i metodyczny słownik języka angielskiego na świecie. 

 

Noizz, fpiec.pl

dk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!