Tomczyk: Kopacz z ekshumacjami nie miała nic wspólnego, za to odpowiada prokuratura

Polska
Tomczyk: Kopacz z ekshumacjami nie miała nic wspólnego, za to odpowiada prokuratura
Polsat News

Ewa Kopacz z sekcjami, z ekshumacjami nie miała nic wspólnego, bo za to według polskiego prawa odpowiada prokuratura - powiedział w czwartek poseł PO Cezary Tomczyk, odpowiadając na pytanie, czy sprawa ekshumacji po katastrofie smoleńskiej pogrąży politycznie byłą premier.

- Kilka tygodni po katastrofie smoleńskiej tym prokuratorem prowadzącym został pan prokurator Pasionek, który również teraz zajmuje się tą sprawą. Ważne jest, by to sprostować: pani premier Kopacz się tym nie zajmowała - podkreślił na antenie Radia Plus Tomczyk.

 

Były rzecznik rządu Ewy Kopacz ocenił, że to co obserwujemy "to gra bardzo bolesnymi sprawami przez polityków PiS". - To źle, że dowiadujemy się tego w taki sposób, na wyrywki. To źle, że prokuratura realizuje polityczny plan - powiedział.

 

Tomczyk mówił, że rola prokuratora krajowego - funkcję tę pełni Bogdan Święczkowski - jest ściśle określona w polskich ustawach. - Polskie prawo mówi, że prokurator krajowy jest osobą apolityczną. Jeśli w godzinach pracy na trzy godziny przyjeżdża do prezesa partii rządzącej, (...) to nie grają w szachy, tylko rozmawiają o najważniejszych śledztwach - powiedział.

 

Kopacz "nie jest lekarzem sądowym"

 

Poseł PO zaznaczył, że Kopacz nie zajmowała się identyfikacją zwłok, a pomocą rodzinom w identyfikacji ciał i pojechała po katastrofie smoleńskiej do Moskwy na własną prośbę, żeby pomagać rodzinom. "Rodziny były tam po to, żeby identyfikować ciała swoich bliskich" - wskazał.

 

Tomczyk dodał, że Kopacz nie jest lekarzem sądowym. "Pomagała rodzinom, sprowadzając z Polski lekarzy internistów, którzy służyli tam radą na miejscu i taka była jej rola" - stwierdził. Podkreślił, że z obowiązku pomocy rodzinom wywiązała się.

 

Kopacz zeznawała w środę w Prokuraturze Krajowej w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

Szczątki innych ofiar w grobach ekshumowanych osób

 

W ostatnich dniach Prokuratura Krajowa potwierdziła medialne doniesienia, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego i gen. Włodzimierza Potasińskiego znajdowały się szczątki innych ofiar katastrofy. Wcześniej zespół prokuratorów wyjaśniających okoliczności katastrofy smoleńskiej informował, że podczas przeprowadzanych obecnie ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał.

 

Kopacz, w czasie, gdy doszło do katastrofy smoleńskiej, pełniła funkcję ministra zdrowia. Po katastrofie, wraz z zespołem ekspertów, pojechała do Moskwy, by uczestniczyć w identyfikacji ofiar.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie