Rząd Niemiec wstrzymuje deportacje migrantów do Afganistanu

Świat
Rząd Niemiec wstrzymuje deportacje migrantów do Afganistanu
en.wikipedia.org

Niemiecki rząd wstrzymał deportacje migrantów z Afganistanu, którzy odmawiają powrotu do kraju pochodzenia, chociaż ich wnioski o azyl zostały odrzucone. Wyjątek stanowią Afgańczycy, którzy uznani zostali za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Powodem wstrzymania deportacji jest ostatni zamach w Kabulu.

W środę w wyniku potężnej eksplozji samochodu wyładowanego materiałami wybuchowymi nieopodal ambasady Niemiec zginęło co najmniej 90 osób, a ok. 400 zostało rannych, w tym wiele kobiet i dzieci.

 

Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych na nowo oceni stan bezpieczeństwa w Afganistanie. Zapowiedziała, że do tego czasu, prawdopodobnie do lipca, deportacje zostają zawieszone.

 

Nie dotyczy osób uznanych za niebezpieczne

 

Wyjątek stanowią osoby uznane przez władze za niebezpieczne - zdolne do dokonania zamachu terrorystycznego oraz Afgańczycy odmawiający podania prawdziwej tożsamości.

 

Kontynuowany ma być program wyjazdów dobrowolnych. Osoby, które decydują się dobrowolnie na wyjazd z Niemiec, otrzymują wsparcie finansowe.

 

Afgańczycy stanowią pod względem liczebności trzecią, po Syryjczykach i Irakijczykach, grupę migrantów w Niemczech.

 

Protestują przeciwko zaostrzaniu kursu

 

Od grudnia z Niemiec do Afganistanu odesłano ponad sto osób. Rząd traktuje deportacje obcokrajowców, którzy są zobowiązani do wyjazdu, ponieważ odmówiono im azylu, jako jeden ze swoich priorytetów.

 

Odsyłanie migrantów przebywających nielegalnie w kraju ma pokazać przed wyborami parlamentarnymi determinację Merkel w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego.

 

Partie opozycyjne Zieloni i Lewica oraz organizację wspierające uchodźców protestują przeciwko zaostrzaniu kursu. Ich zdaniem rząd powinien całkowicie wstrzymać deportacje do Afganistanu ze względu na niebezpieczną sytuację w tym kraju.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie