Czterdzieści okrętów wojennych przypłynie do Szczecina. Rozpoczynają się manewry BALTOPS

Polska

Szczecin po raz pierwszy jest gospodarzem międzynarodowych ćwiczeń wojskowych NATO na wodach Bałtyku. Przy szczecińskich nabrzeżach zacumuje w sumie 40 okrętów wojennych z 14 państw. Do soboty jednostki wezmą udział w portowej fazie manewrów. Potem wypłyną w morze. Część cumujących w Szczecinie jednostek będzie można zwiedzać. Manewry potrwają do 17 czerwca.

Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz 25. Szczecin jest gospodarzem po raz pierwszy w historii.

 

Można wejść na pokład

 

Część jednostek zacumowała już w porcie. To okręty Polskiej Marynarki Wojennej - ORP Wdzydze i ORP Mielno. Pozostałe dopiero wpłyną. 

 

Niektóre okręty już od jutra udostępnią swój pokład zwiedzającym. Dodatkową atrakcją będą także pokazy sprzętu wojskowego. 

 

W Szczecinie zacumują m.in. olbrzymi (ponad 150 metrów długości) brytyjski niszczyciel rakietowy Dragon, belgijski okręt dowodzenia oraz wsparcia logistycznego - Godetia (91 metrów długości) oraz holenderski okręt wsparcia - Mercuur.

 

Przybędzie też szwedzka korweta Nykoeping. Niestety nie będzie można jej zwiedzać.

 

Okręty z 14 państw

 

Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

 

W tym roku w ćwiczeniach wezmą udział jednostki z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polska, Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA.

 

wszczecinie.pl, polsatnews.pl

paw/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie