"Początek naszego sukcesu". Szydło o 4 proc. PKB w I kwartale

Biznes
"Początek naszego sukcesu". Szydło o 4 proc. PKB w I kwartale
PAP/Jacek Bednarczyk

Wzrost PKB na poziomie 4 proc. w pierwszym kwartale tego roku traktujemy jako początek naszego sukcesu - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło w Jaworznie. Zaznaczyła, że to dowód skuteczności polskiego rządu we wdrażaniu Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Szefowa rządu uczestniczyła w czwartek w podpisaniu porozumienia, jakie koncern Tauron zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno.


W kontekście tego wydarzenia premier mówiła m.in., że rząd jest w trakcie realizacji bardzo ambitnego i odważnego programu gospodarczego, który w trakcie ogłaszania był często przyjmowany nieprzychylnie; pojawiały się głosy, że tego nie da się zrobić, że Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju nie zadziała.

 

"Wskaźniki gospodarcze są imponujące"


- Wystarczyło kilkanaście miesięcy, byśmy mogli naocznie przekonać się, że to rzeczywiście działa. Tegoroczne wskaźniki gospodarcze za pierwszy kwartał są imponujące. Można powiedzieć, że odnotowujemy je z satysfakcją, Polska w tej chwili jest drugim krajem w Unii Europejskim, który ma tak dobre wskaźniki gospodarcze, a to jest zaledwie pierwszy kwartał - powiedziała Szydło.


- Ale gdybyśmy dzisiaj powiedzieli sobie, że to nam wystarcza i nasze ambicje kończą się w tym momencie, to byłoby to nieporozumieniem. To zaledwie wskaźniki za pierwszy kwartał. One z jednej strony nas cieszą, pokazują, że idziemy dobrą drogą, że Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju jest tym rozwiązaniem, które od początku dobrze i konsekwentnie przygotowane sprawdza się - zaznaczyła szefowa rządu.

 

"Polski rząd ma o wiele większe ambicje"


- Ale z drugiej strony to jest też nasze wielkie zobowiązanie i nasza wielka odpowiedzialność, byśmy nie tylko ten projekt wdrażali w życie, ale też by założone cele zostały osiągnięte. Nie ukrywam, że polski rząd ma o wiele większe ambicje i te 4 proc. wzrostu PKB po pierwszym kwartale traktujemy jako początek naszego sukcesu, jako ten pierwszy krok, który robimy, by poprawiać życie Polaków - zadeklarowała.


- Rządzimy, opieramy się w swoim rządzeniu na ludziach, rządzimy dzięki ludziom i dla nich to robimy, a nie dla wąskich grup interesów. Wystarczy nie kraść, wystarczy rządzić uczciwie, skutecznie, dbać o finanse publiczne, mądrze zarządzać majątkiem skarbu państwa i wspierać tych, którzy mają ogromny wkład w rozwój gospodarki - przedsiębiorców, młodych ludzi - podkreśliła premier.

 

910 megawatów za 6,2 mld 


Nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów, powstający w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III, ma być oddany do eksploatacji w listopadzie 2019 r. Budowa wartego w sumie 6,2 mld zł bloku to jedna z największych obecnie inwestycji w polskiej energetyce.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie