Kary więzienia dla piratów drogowych. Zobacz, co zmieniło się w prawie od 1 czerwca

Polska

Od czwartku obowiązują nowe przepisy kodeksu karnego, zaostrzające kary dla kierowców. Osoby, które pod wpływem alkoholu lub środków odurzających spowodują wypadek śmiertelny lub skutkujący ciężkim uszkodzeniem ciała, trafią do więzienia na minimum dwa lata. Orzeczenie kary w zawieszeniu nie będzie już możliwe.

- Trzeba powiedzieć "stop" temu, co się dzieje na polskich drogach. Koniec z piractwem drogowym. Gdy ktoś w stanie nietrzeźwości spowoduje śmiertelny wypadek, nie będzie już możliwe orzeczenie kary w zawieszeniu, jak było dotąd - wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, na środowej konferencji prasowej.

 

Poniżej lista najważniejszych zmian w prawie:

 

Gdy ktoś będzie prowadził samochód, choć odebrano mu prawo jazdy, narazi się na zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

 

Świadoma ucieczka przed pościgiem policji będzie przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (do tej pory była wykroczeniem, za które grozi grzywna i kara do 30 dni aresztu). Skazując za to kierowcę, sąd będzie orzekał wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Do tej pory groziła za to kara pozbawienia wolności do 3 lat.

 

Wykroczenia w komunikacji mają się przedawniać po trzech latach od chwili popełnienia czynu, a nie - jak obecnie - po dwóch.

 

Sądy wydając wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, będą musiały zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policję. Obecnie sądy, orzekając w sprawie przestępstw drogowych, nie wiedzą czy podsądny popełniał wcześniej wykroczenia drogowe.

 

Co roku na polskich drogach dochodzi do ponad 30 tys. wypadków, w których ginie ponad 3 tys. osób, a ponad 40 tys. odnosi obrażenia.

 

polsatnews.pl, PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie