Grupiński: mam nadzieję, że rząd PiS upadnie, wtedy odwrócimy reformę i gimnazja zostaną

Polska
Grupiński: mam nadzieję, że rząd PiS upadnie, wtedy odwrócimy reformę i gimnazja zostaną
Polsat News

Mam nadzieję, że rząd PiS upadnie przed końcem kadencji, wtedy odwrócimy reformę edukacji i gimnazja zostaną - powiedział w czwartek poseł PO, szef sejmowej komisji edukacji Rafał Grupiński. Dodał, że PO chce przygotować nową koncepcję kształcenia, "bez rewolucji, ale z dobrymi zmianami".

W radiu TOK FM Grupiński zapytany został, czy jeśli PO powróci do władzy, przywróci gimnazja - znoszone w ramach obecnej reformy edukacji.

 

Odpowiedział, że to ważny problem, o którym politycy Platformy rozmawiają m.in. z samorządowcami. - Bo rzeczywiście pytanie jest o to, czy za te 2,5 roku wywracać całą strukturę na nowo. Znowu przenosić dzieci z budynku do budynku i tak dalej - stwierdził Grupiński.

 

Koncepcja kształcenia "bez rewolucji"

 

Dodał, że PO organizuje grupę ekspertów, którzy mają przygotować koncepcję tego jak chcemy młodzież kształcić i wychowywać. "Czyli jakiego ucznia chcemy po maturze przekazać szkole wyższej" - podkreślił Grupiński.

 

- Dlatego najpierw chcemy przygotować koncepcję, nową koncepcję kształcenia bez rewolucji, ale z dobrymi zmianami, a potem dostosować strukturę szkoły tak, żeby nie zaczynać od kolejnej zmiany struktury, tylko przyjrzeć się co możemy poprawić w pracy z dziećmi - powiedział poseł PO.

 

Zapytany, czy skoro wprowadzana obecnie reforma edukacji jest taka zła należy ją odwrócić, Grupiński odparł, że ma nadzieję, iż rząd PiS upadnie wcześniej niż minie kadencja parlamentarna. - Wtedy oczywiście odwrócimy tę reformę i gimnazja na pewno zostaną - powiedział.

 

"Nie spodziewam się niczego dobrego po politykach PiS"

 

Według niego, PiS nie chce dyskutować na temat reformy i ciągle przesuwa czas głosowania nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws zmian w systemie edukacji.

 

- Nie spodziewam się niczego dobrego po politykach PiS. Miałem nadzieję, że są takie sfery życia publicznego, w których PiS jednak będzie zachowywał się racjonalnie, ale ta żądza udawadniania wszystkim, że "my jesteśmy najlepsi, my wiemy najlepiej, my będziemy wami rządzić za wszelką cenę nawet za cenę łamania konstytucji", po prostu dominuje w tej partii - stwierdził Grupiński.

 

20 kwietnia przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej złożyli w Sejmie ponad 910,5 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego ws. reformy edukacji. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

 

"Ludzi, którzy niszczą demokrację, odsunąć od władzy"

 

Grupiński pytany o to, jak PO zamierza wspierać samorządowców i wygrać kolejne wybory odpowiedział, że jego partia chce wygrać "nie tylko antyPiSem". - Dlatego ten element samorządowy jest dla nas bardzo ważny - zaznaczył.

 

- Chcemy zlikwidować urzędy wojewódzkie - to marszałkowie i sejmiki będą decydować o regionach; powrócimy do tego, że to samorządy będą się zajmowały oświatą nie będzie żaden kurator decydował o sieciach szkół i innych rzeczach. Przede wszystkim musimy po prostu tych ludzi, którzy niszczą demokrację w Polsce odsunąć od władzy - powiedział poseł PO.

 

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie