Alkohol na Litwie dopiero od 20. roku życia i tylko do godz. 20

Świat
Alkohol na Litwie dopiero od 20. roku życia i tylko do godz. 20
Flickr.com/Ville Säävuori/CC BY-SA 2.0

Sejm Litwy znowelizował w czwartek ustawę o kontroli alkoholu, ograniczając jego sprzedaż i reklamę. Poprawki do ustawy mają zmniejszyć spożycie napojów wyskokowych na Litwie, przodującej na świecie w piciu alkoholu.

Poprawki do ustawy, które poparła zdecydowana większość posłów - 101 w 141-osobowym Sejmie - przewidują, że od przyszłego roku alkohol będą mogły kupować osoby dopiero po ukończeniu 20. roku życia. Obecnie nabycie i spożywanie alkoholu dozwolone jest dla osób, które ukończyły 18 lat.

 

Od przyszłego roku zostaną ograniczone godziny sprzedaży alkoholu. Napoje alkoholowe można będzie nabyć tylko w godzinach 10-20, a w niedzielę 10-15. Teraz alkohol sprzedawany jest od godz. 8 do 22.

 

Zakaz reklamy

 

Od 2020 roku podczas masowych imprez można będzie handlować tylko niskoprocentowym alkoholem - do 7,5 proc. Natomiast na plażach nie można będzie w ogóle sprzedawać alkoholu.

 

Sejm postanowił, że od przyszłego roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz reklamy alkoholu.

 

Czwartkowa decyzja Sejmu jest już drugą w tym roku decyzją, której celem jest próba ograniczenia spożycia alkoholu w społeczeństwie. Od marca br. w kraju wzrosła akcyza na alkohol - na trunki wysokoprocentowe o 23 proc., na wino i piwo - o 112 proc.

 

Piją najwięcej na świecie

 

Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że na Litwie pije się najwięcej na świecie. Statystyczny mieszkaniec Litwy wypił w ubiegłym roku 16 litrów czystego alkoholu. Białoruś, która dotąd zajmowała pierwsze miejsce, spadła na drugie - ze wskaźnikiem 15 litrów. Trzecia jest Łotwa - z wynikiem 13 litrów na głowę mieszkańca, a czwarte wspólnie zajęła Polska i Rosja (po nieco ponad 12 litrów).

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie