Schetyna: Zieliński do dymisji. Jeśli nie, to wniosek o wotum nieufności dla Błaszczaka

Polska
Schetyna: Zieliński do dymisji. Jeśli nie, to wniosek o wotum nieufności dla Błaszczaka
PAP/Krzysztof Świderski

- Jeśli do końca tygodnia nie zostanie odwołany wiceminister Jarosław Zieliński, złożony zostanie wniosek o wotum nieufności dla szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka - zapowiedział w środę we Wrocławiu szef PO Grzegorz Schetyna.

Według Schetyny wiceminister Zieliński ponosi polityczną odpowiedzialność za to co się stało we Wrocławiu na komisariacie na Trzemeskiej, gdzie zmarł Igor Stachowiak.

 

- Chcemy wyjaśnienia sprawy śmierci Igora Stachowiaka, nie możemy zostawić tej sprawy, chcemy komisji śledczej i dymisji ministra Zielińskiego, który nadzoruje policję - mówił Schetyna na konferencji prasowej.

 

Poseł PO Andrzej Halicki zapowiedział, że Platforma w tym tygodniu zgłosi projekt ustawy, która „zablokuje możliwość stosowania tortur bez konsekwencji”.

 

- Odpowiednio znowelizowany Kodeks karny będzie implementował konwencję przeciwko torturom ONZ i zalecenia Rady Europy. Będziemy jako PO wnosić o przywrócenie pracy stałego zespołu monitorującego te kwestie - powiedział Halicki.

 

Śmierć na komisariacie


Igor Stachowiak w połowie maja ubiegłego roku został zatrzymany na wrocławskim rynku. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Sprawa wróciła po wyemitowaniu reportażu, w którym m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Śledczy nie wykluczają postawienia zarzutów znęcania się tym policjantom, którzy zatrzymali Igora Stachowiaka i używali wobec niego paralizatora na komisariacie.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie