"Prezydent po raz kolejny złamał konstytucję". Budka o uchwale SN

Polska

- Prezydent Andrzej Duda po raz kolejny złamał konstytucję, tym razem ułaskawiając osoby, co do których nie miał prawa na takie działanie - powiedział wiceszef PO Borys Budka. Odniósł się do uchwały Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia w 2015 r. przez prezydenta Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA.

W środę Sąd Najwyższy uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych. SN odpowiadał na pytanie prawne, związane z ułaskawieniem w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA.

 

Prawo łaski, jako uprawnienie prezydenta RP określone w konstytucji, może być realizowane wyłącznie wobec osób, których winę stwierdzono prawomocnym wyrokiem sądu (osób skazanych) - głosi uchwała SN. - Zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych - wskazał SN w uchwale.

 

"Narracja prezydenta Dudy o niełamaniu konstytucji mija się z prawdą"


Budka ocenił w środę, że uchwała SN jest potwierdzeniem "bezprawnego działania prezydenta RP".

 

- Zdaniem SN prezydent RP nie miał prawa ułaskawić Mariusza Kamińskiego i innych osób, które nie zostały prawomocnie skazane. To otwiera konieczność osądzenie prawomocnego tych osób. To również pokazuje, że narracja prezydenta Dudy o niełamaniu konstytucji mija się z prawdą - mówił polityk PO na konferencji prasowej we Wrocławiu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie