Podpalenie polskiej szkoły na Ukrainie. Reakcja polskiego MSZ

Świat
Podpalenie polskiej szkoły na Ukrainie. Reakcja polskiego MSZ
mosciska.eu

Nieznani sprawcy podpalili polską szkołę w Mościskach na zachodniej Ukrainie - poinformowali przedstawiciele polskiej mniejszości w tym kraju. Informacje te potwierdziła dyrektor placówki Teresa Teterycz. Zaniepokojenie wydarzeniami na Ukrainie wyraziło polskie MSZ. Resort oczekuje wyjaśnienia okoliczności i ustalenia sprawców zdarzenia.

Do zdarzenia doszło we wtorek w godzinach nocnych. W pomieszczeniu szkoły im. Królowej Jadwigi w Mościskach wybito okno, przez które wrzucono dwa plastikowe kanistry z nieznaną cieczą oraz płonący materiał - poinformowała policja obwodu lwowskiego.

 

"Potwierdzamy, że taki incydent miał miejsce. Informujemy, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a odpowiednie służby ukraińskie podjęły już czynności w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Konsul RP we Lwowie pozostaje w stałym kontakcie z dyrektor szkoły i władzami miejscowymi" - podano w informacji Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

 

W informacji resortu wyrażono "zaniepokojenie faktem próby podpalenia szkoły" i oczekiwanie "wyjaśnienia okoliczności i ustalenia sprawców zdarzenia".

 

"My nie mamy tutaj wrogów"

 

Mościska znajdują się tuż przy granicy z Polską. Teterycz powiedziała, że w ciągu 15 lat istnienia szkoły nie dochodziło tu do podobnych incydentów. - My nie mamy tutaj wrogów - podkreśliła.

 

W czasie pożaru w szkole nie było ludzi. Na Ukrainie rok szkolny zakończył się w zeszłym tygodniu, jednak podczas wakacji w szkole w Mościskach prowadzone są niewielkie kolonie letnie.

 

Dyrektor szkoły nie potrafiła określić, kto może stać za tym incydentem. - Tutaj nie ma tarć na tle narodowościowym. Ukraińskie dzieci bywają na naszych dyskotekach, nasze dzieci chodzą do nich, u nas nie ma problemów. Wydaje mi się, że musiał to zrobić ktoś, kto został do tego wynajęty - powiedziała Teterycz.

 

Szereg incydentów w ostatnim czasie

 

Policja ukraińska oświadczyła w komunikacie, że straty po pożarze w szkole szacowane są na równowartość ok. 3 tysięcy złotych. Teterycz przekazała, że na miejscu działają grupy dochodzeniowe, a w związku ze zdarzeniem wizytę w polskiej szkole złożył przedstawiciel konsulatu generalnego RP we Lwowie.

 

W ciągu ostatniego półrocza na Ukrainie doszło do szeregu incydentów związanych z polskimi miejscami pamięci narodowej oraz placówkami dyplomatycznymi. Zdewastowano m.in. pomnik Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej oraz ostrzelano konsulat Polski w Łucku.

 

Wszystkie te zdarzenia zostały potępione przez władze w Kijowie, które oceniały, że stoi za nimi "strona trzecia" dążąca do wywołania konfliktu między Polską i Ukrainą; jako zleceniodawców wskazywano rosyjskie służby specjalne.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie