Kuba wyspą stulatków. Większość z nich to kobiety

Świat
Kuba wyspą stulatków. Większość z nich to kobiety
Flickr/Balint Foldesi

Kuba, licząca około 11,2 mln mieszkańców, ma 2 153 stulatków, w tym co najmniej trzy osoby w wieku pomiędzy 113 a 115 lat - wynika z opublikowanych w środę danych z pierwszego kwartału tego roku.

Większość stuletnich osób to kobiety - ponad 1200. Natomiast pod względem geograficznym długowieczność najczęściej zdarza się we wschodnich prowincjach wyspy i w Hawanie - pisze dziennik "Juventud Rebelde".

 

W stołecznej prowincji jest stulatków 303, w Granma - 249, w Santiago de Cuba - 245, a w Holguin - 190 - podało kubańskie ministerstwo zdrowia. Następne miejsca szczycące się długowiecznością mieszkańców to Villa Clara (183), Las Tunas (150), Camaguey (126) i Guantanamo (118).

 

Najwyższy wskaźnik starzenia się społeczeństwa

 

Według wiadomości zamieszczonej w marcu przez mediach najstarszą Kubanką ma być Maria Emilia Quesada Blanco, która liczy sobie 116 lat i jest czwartą z najdłużej żyjących obecnie na wyspie osób. Nie wspominają jednak o niej rejestry międzynarodowe.

 

Doktor Alberto Fernandez z ministerstwa, szef wydziału zajmującego się seniorami, powiedział gazecie, że Kuba należy do krajów Ameryki o najwyższym wskaźniku starzenia się społeczeństwa, z ponad 2,2 mln osób powyżej 60 lat, co stanowi niemal 20 proc. całej ludności wyspy.

 

Dodał, że więcej niż 87 proc. Kubańczyków dożywa 60 lat i przewiduje się, że w następnym dziesięcioleciu będzie ich 90 proc. - To przykład pomyślnego starzenia się populacji, ponieważ więcej jest takich, którzy dożywają późnej starości. Badania pokazują, że większość nie cierpi na demencję, nie wykazuje niepełnosprawności i nie jest całkowicie uzależniona od opiekunów - podkreślił.

 

149 domów opieki

 

Wyjaśnił, że kubańska długowieczność jest wynikiem jednocześnie spadku płodności i umieralności, gwarancji swobodnego dostępu do opieki zdrowotnej oraz programów zabezpieczenia społecznego. Dodał, że stulatkowie objęci są monitoringiem medycznym, czyli badaniami raz na kwartał, a w przypadkach bardziej krytycznych - co miesiąc.

 

Na wyspie działa 149 domów opieki o łącznej liczbie miejsc 11 800, a także 289 dziennych domów seniorów na ponad 9560 miejsc i 50 punktów opieki geriatrycznej, zatrudniających 305 specjalistów.

 

Na Kubie urodziło się w zeszłym roku 116 872 dzieci - o 8 192 mniej niż w 2015 roku i ostatnio uchwalono tam prawa mające na celu promowanie rozrodczości, która stała się "głównym problemem demograficznym" kraju.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie