Amerykanie uczcili setną rocznicę urodzin prezydenta Kennedy'ego

Świat
Amerykanie uczcili setną rocznicę urodzin prezydenta Kennedy'ego
PAP/EPA/ABBIE ROWE / JFK PRESIDENTIAL LIBRARY / HANDOUT

Tysiące Amerykanów wzięło w poniedziałek udział w obchodach przypadającej w tym dniu 100 rocznicy urodzin prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

Główne uroczystości odbyły się w mieście, w którym urodził się Kennedy - Bostonie. Wziął w nich udział jego prawnuk, deputowany do Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej Joe Kennedy III.

 

W przemówieniu wygłoszonym w domu na przedmieściu Bostonu - Brookline, w którym 29 maja 1917 r. urodził się przyszły prezydent, Joe Kennedy III podkreślił, że jego przodek obiecał Amerykanom "kraj godny ich służby".

 

Rodzinny dom Kennedy'ego jest obecnie pomnikiem i muzeum poświęconym jego pamięci - John Fitzgerald Kennedy National Historic Site.

 

"Wiele z jego głównych ideałów jest ponadczasowych"

 

Rocznicowe uroczystości odbyły się także w Bibliotece Prezydenckiej i Muzeum Johna F. Kennedy'ego W Bostonie. Rodzina piekarza, który dostarczył tort na zaręczyny ówczesnego senatora z Jacqueline Bouvier, i tym razem dostarczyła podobny.

 

- Wiele z jego głównych ideałów jest ponadczasowych. Jesteśmy głęboko przekonani, że JFK był wizjonerem, który nigdy się nie zestarzeje - powiedział Steven Rothstein, dyrektor Biblioteki.

 

Setną rocznicę urodzin Kennedy'ego uczciło także Narodowe Stowarzyszenie Korpusu Pokoju, który Kennedy powołał w 1961 r. prezes Stowarzyszenia Glenn Blumhorst. Prezes Stowarzyszenia Glenn Blumhorst powiedział, że Korpus Pokoju jest "żyjącą spuścizną JFK". - Posłuchaliśmy jego wezwania aby uczynić wszystko co możemy dla swojego kraju. Właśnie tak służymy krajowi - dodał.

 

Specjalny rocznicowy znaczek

 

Na grobie Kennedy'ego na Narodowym Cmentarzu Arlington, w Wirginii złożono wieńce. Poczta amerykańska uczciła rocznicę specjalnym znaczkiem.

 

 

John F. Kennedy był 35 prezydentem USA od stycznia 1961 r. do 22 listopada 1963 r. kiedy został zamordowany w Dallas, w stanie Teksas. Miał wówczas 46 lat. Okoliczności jego zabójstwa do dzisiaj nie zostały w pełni wyjaśnione i wzbudzają liczne kontrowersje.

 

 

Mimo, że okres prezydentury Kennedy'ego był stosunkowo krótki to obfitował w wiele dramatycznych wydarzeń, takich jak kubański kryzys rakietowy, kiedy świat stanął na krawędzi III wojny światowej, inwazja na Kubę w Zatoce Świń, budowa Muru Berlińskiego, czy zawarcie Układu o Zakazie Prób Nuklearnych w Atmosferze. Kennedy rozpoczął również wygrany wyścig kosmiczny z ówczesnym ZSRR, którego finałem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu w lipcu 1969 r.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie