Trzy sprzeciwy prokuratury w sprawach dotyczących reprywatyzacji w Warszawie

Polska
Trzy sprzeciwy prokuratury w sprawach dotyczących reprywatyzacji w Warszawie
Pixabay/jackmac34

Prokuratorzy wnieśli sprzeciwy w sprawach dotyczących trzech nieruchomości w Warszawie - na pl. Defilad (dawny adres ul. Sienna 29), przy ul. Twardej 10 i Mokotowskiej 63 - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa.

W wydanym tego dnia komunikacie PK opisuje działania śledczych, które mają zapobiec bezprawnym skutkom tzw. dzikiej reprywatyzacji trzech warszawskich nieruchomości.

 

Sprzeciw Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu dotyczy nieruchomości położonej na Placu Defilad, pod dawnym adresem Sienna 29. W 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność decyzji władz Warszawy z 1952 r., które odmówiły ustanowienia własności czasowej nieruchomości na rzecz dawnych właścicieli. W ocenie prokuratury ówczesne władze stolicy słusznie odmówiły zwrotu nieruchomości, do czego podstawą było zakończenie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Zatrzymano osiem osób

 

Wrocławska prokuratura wniosła także o wyeliminowanie z obrotu prawnego ostatecznej decyzji SKO z 2011 r. w sprawie nieruchomości przy Twardej 10 w Warszawie. W złożonym sprzeciwie prokuratura argumentuje, że spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości już wcześniej zbyli wszelkie prawa i roszczenia do niej, a więc nie mogli skutecznie ubiegać się przed SKO o zwrot Twardej 10.

 

Nieruchomości przy Siennej 29 i Twardej 10, a także dwóch innych - przy Twardej 8 i Królewskiej 39 - dotyczy sprawa, w której w połowie maja sąd aresztował pięć osób. Są to: adwokat Andrzej M., dwójka adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości - Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., zajmujący się skupowaniem roszczeń do nieruchomości Maciej M. oraz rzeczoznawca Michał Sz. (jako jedyny mógł opuścić areszt pod warunkiem wpłacenia 60 tys. zł kaucji). Łącznie w tej sprawie CBA zatrzymało osiem osób, które miały wyrządzić Skarbowi Państwa i spadkobiercom szkodę na ponad 46 mln zł.

 

100 różnych postępowań dotyczących reprywatyzacji w stolicy

 

Inna opisana w komunikacie PK sprawa dotyczy zabudowanej nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 63 w Warszawie. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu wniosła sprzeciw do SKO od ostatecznych decyzji prezydent Warszawy z 2011 r., które ustanowiły na 99 lat prawo użytkowania wieczystego na rzecz określonych osób, w tym na rzecz byłej pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości Marzeny K. Prokuratura wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji prezydent Warszawy z 2011 r. i argumentuje, że w tych sprawach już wcześniej została wydana ostateczna decyzja, umarzająca postępowanie jako bezprzedmiotowe.

 

Marzena K. była współwłaścicielką słynnej warszawskiej działki przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70, wokół której rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna w stolicy.

 

W prokuraturach prowadzonych jest w sumie ok. 100 różnych postępowań dotyczących reprywatyzacji w stolicy. Pracują trzy prokuratorskie zespoły do tych spraw: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie