Strażacy walczą ze skutkami burz w Wielkopolsce i Zachodniopomorskiem

Polska

Ponad 120 razy interweniowali strażacy w Wielkopolsce i 120 razy w Zachodniopomorskiem. Pracowali przy usuwaniu skutków burz, które przeszły we wtorek po południu nad tymi regionami. 11 tys. odbiorców w woj. wielkopolskim było pozbawionych prądu, przez godzinę nie kursowały pociągi na linii Poznań - Wągrowiec. Również w Zachodniopomorskiem burza spowodowała przerwy w dostawie prądu.

Jak poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt, większość interwencji dotyczyła połamanych drzew i gałęzi, które zagrażały bezpieczeństwu na drodze.

 

Wielkopolska: przez godzinę nie kursowały pociągi


- Zanotowaliśmy też kilka niegroźnych podtopień. Najwięcej pracy mieliśmy w powiecie poznańskim, nowotomyskim, złotowskim, pilskim, międzychodzkim i kępińskim - powiedział Brandt.


Uderzenie pioruna unieruchomiło po południu system sterowania ruchem na stacji Wągrowiec. Przez godzinę nie kursowały pociągi, spółka Koleje Wielkopolskie wprowadziła komunikację zastępczą. Sytuacja wróciła do normy ok. godziny 19.


W trakcie burz, w szczytowym momencie 11 tysięcy odbiorców województwie wielkopolskim było pozbawionych prądu. Mateusz Gościniak z biura prasowego spółki Enea Operator poinformował, że sukcesywnie trwa usuwanie awarii. Przed godziną 20 jeszcze ok. dwóch tysięcy gospodarstw było pozbawionych energii elektrycznej.

 

Zachodniopomorskie: powalone drzewa, jeden zerwany dach 


Strażacy zachodniopomorscy wyjeżdżali przede wszystkim do powalonych przez wiatr drzew - wynika z informacji przekazanych przez Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie. W miejscowości Giżyno w powiecie myśliborskim wiatr częściowo zerwał dach z budynku mieszkalnego.


Służby nie odnotowały poszkodowanych - poza mężczyzną, którego w Myśliborzu spadające drzewo uderzyło w nogę. W stanie poważnym został on przetransportowany do szpitala.


Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie poinformował, że burza spowodowała przerwy w dostawie prądu na Pomorzu Zachodnim. W zachodniej części województwa bez prądu pozostawało około 3,8 tys. odbiorców, a w zachodniej części 70 stacji średniego napięcia było wyłączonych. Jak dodał dyżurny Centrum, awarie są usuwane na bieżąco.


Z informacji Centrum wynika, że burze, które przyszły nad Pomorze Zachodnie z zachodu, przeszły na wschód i południe i opuszczają region.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie