Potężny cyklon Mora zbliża się do wybrzeży Bangladeszu. Ewakuacja miliona osób

Świat
Potężny cyklon Mora zbliża się do wybrzeży Bangladeszu. Ewakuacja miliona osób
PAP/EPA/ABIR ABDULLAH

Władze Bangladeszu próbują ewakuować w głąb lądu ok. milion osób przed spodziewanym we wtorek uderzeniem niezwykle silnego cyklonu Mora. Szczególnie narażone są południowo wschodnie rejony kraju.

W portowym mieście Chittagong i okolicach ogłoszono najwyższy, 10 poziom alarmu. W miastach położonych dalej na zachód obowiązuje poziom 8. Rybakom zalecono zrezygnowanie z połowów, zawieszono też komunikację promową.

 

W Chittagong tłumy ludzi gromadzą się w ok. 500 prowizorycznych schroniskach zorganizowanych głównie w szkołach i budynkach rządowych. Ostrzeżenia i apele o udanie się w bezpieczne miejsce powtarzane są przez głośniki na ulicach.

 

"Chcemy uniknąć ofiar"

 

Władze obawiają się zalania niżej położonych obszarów w rezultacie podniesienia się poziomu morza, nawet o ok. 1,5 metra.

 

- Chcemy uniknąć ofiar i uczynimy wszystko co możliwe aby ewakuować ponad milion osób przed atakiem cyklonu - powiedział rzecznik służb ratunkowych Abul Haszim. Poinformował, że w schronach przebywa już ok. 300 tys. ludzi.

 

Cyklon Mora uformował się po katastrofalnych opadach deszczu na Sri Lance, gdzie spowodowały one śmierć ponad 180 osób i liczne lawiny ziemne oraz najgorsze od 14 lat powodzie.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie