Niemal co siódmy parlamentarzysta osiągnie w tym roku wiek emerytalny
Zgodnie z ustawą obniżającą wiek emerytalny 38 posłanek i 33 posłów mogłoby przejść na emeryturę w tym roku. To ponad 15 proc. składu obecnego Sejmu. Na koniec tej kadencji Sejmu, czyli w 2020 roku, wiek dający prawo przejścia na emeryturę osiągnie 120 z 460 parlamentarzystów: 51 posłanek i 69 posłów.
Podpisana przez prezydenta 19 grudnia 2016 roku ustawa uprawnia do emerytury kobiety w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat. Przepisy zaczną obowiązywać od października.
W dniu wyborów 97 posłów Sejmu VIII kadencji miało więcej niż 60 lat. Jedynie 17 posłów z 460 wybranych miało mniej niż 30 lat.
Klub PiS z największą liczbą posłów w wieku emerytalnym
Najwięcej mężczyzn w wieku emerytalnym w październiku będzie miał PiS - 21 posłów.
W pozostałych klubach wyglądać to będzie następująco: PO - 6, Kukiz’15 - 2, PSL - 1, Unia Europejskich Demokratów - 1, Wolni i Solidarni - 1 oraz jeden poseł niezrzeszony.
Klub PO z największym udziałem posłanek w wieku emerytalnym
Wśród 38 posłanek, które w 2017 roku będą miały 60 lat lub więcej, 20 jest w PO, 17 w PiS i 1 w PSL.
- Rząd z jednej strony obniża wiek emerytalny, ale z drugiej strony, wielu posłów w wieku emerytalnym decyduje o losach państwa i jednocześnie chce zachęcić Polaków do dłuższej pracy - argumentuje Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.
Jak argumentuje, obniżenie wieku emerytalnego najbardziej negatywnie wpłynie na wysokość emerytur kobiet - świadczenia będą nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż te, które otrzymywałyby pracując do 65 roku życia.
Obecnie oczekiwana długość życia kobiet w Polsce wynosi 82 lata, a mężczyzn 74 lata. Dla porównania, jeszcze 25 lat temu kobiety żyły krócej o pond 6 lat, a mężczyźni o ponad 7 lat.
Dane dotyczące trwania życia dostępne na stronie GUS.
ciekaweliczby.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze