Nadużycia przy pobieraniu zasiłków na dzieci - informuje niemieckie ministerstwo finansów

Świat
Nadużycia przy pobieraniu zasiłków na dzieci - informuje niemieckie ministerstwo finansów
Pixabay.com

Resort finansów Niemiec potwierdził we wtorek doniesienia mediów o rosnącej liczbie przypadków nieuzasadnionego pobierania przez obywateli krajów UE zasiłku na dzieci mieszkające w kraju pochodzenia .Dotyczy to obywateli krajów Europy Południowo-Wschodniej.

Z przeprowadzonych wyrywkowo kontroli widać wzrost liczby nadużyć dokonywanych "w sposób zorganizowany" – głosi odpowiedź ministerstwa finansów na interpelację poselską.

 

Wykryte nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim obywatel krajów Europy Południowo-Wschodniej przebywających w Nadrenii Północnej-Westfalii - precyzuje ministerstwo finansów w stanowisku.

 

Władze Nadrenii Północnej-Westfalii powołały specjalną grupę operacyjną, której zadaniem jest szybkie wykrywanie nadużyć. Jej działalność koncentruje się na Gelsenkirchen, Dortmundzie i Duisburgu.

 

Największa grupa dzieci polskich rodziców


O odpowiedzi ministerstwa na interpelację jako pierwszy napisał we wtorek dziennik "Bild". Jak twierdzi redakcja, oszuści pobierają świadczenia na nieistniejące dzieci.

 

Według "Bilda" w 2016 roku niemiecki budżet wypłacił "Kindergeld" w wysokości 537 mln euro na blisko 170 tys. dzieci przebywających w krajach pochodzenia. Największą liczebnie grupę stanowią dzieci polskich rodziców.

 

100 euro mniej


Niemiecki rząd planował znaczne obniżenie świadczeń w przypadku, gdy dziecko nie mieszka razem z rodzicami w Niemczech, lecz pozostało w kraju pochodzenia. Zgodnie z projektem przygotowanym przez kierowany przez CDU resort finansów obywatele kilku krajów, w tym Polacy, mieli otrzymywać po zmianie przepisów miesięcznie 92 euro zamiast obecnych 192 euro.

 

Projekt nie wszedł jednak pod obrady rządu ze względu na sprzeciw współrządzącej SPD. Zastrzeżenia do proponowanych przepisów miała także Komisja Europejska. Źródło w ministerstwie finansów powiedziało PAP, że przed wyborami do Bundestagu resort nie będzie podejmował kolejnych prób przeforsowania projektu ustawy.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze