Kadyrow zaprosił Merkel i Macrona do Czeczenii. W związku z doniesieniami o prześladowaniu homoseksualistów

Świat
Kadyrow zaprosił Merkel i Macrona do Czeczenii. W związku z doniesieniami o prześladowaniu homoseksualistów
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow zaprosił we wtorek prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angelę Merkel, by odwiedzili tę republikę i osobiście przekonali się, czy doniesienia o prześladowaniu homoseksualistów w tym regionie są prawdziwe.

Zaproszenie jest reakcją na wypowiedź Macrona, który na poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w Wersalu zapowiedział "stałą czujność" w kwestii przestrzegania w Rosji praw człowieka i poruszył kwestię doniesień na temat prześladowań osób homoseksualnych w Czeczenii, republice należącej do Federacji Rosyjskiej.

 

Jak relacjonował Macron, Putin zapewnił, że "podjął wiele inicjatyw w sprawie osób LGBT w Czeczenii, w tym kroki zmierzające do ustalenia całej prawdy na temat działań władz lokalnych i uregulowania spraw najbardziej drażliwych".

 

"Drzwi otwarte"


W reakcji na te doniesienia Ramzan Kadyrow za pośrednictwem komunikatora Telegram zaprosił Macrona i Merkel do Czeczenii, aby "sami poznali prawdę". - Drzwi otwarte! - dodał.

 

Kadyrow odniósł się również do wypowiedzi Macrona dotyczącej szerzenia propagandy przez niektóre rosyjskie media. Prezydent Francji stwierdził, że takie finansowane przez Kreml media, jak portal Sputnik czy telewizja RT (Russia Today), w czasie francuskiej kampanii wyborczej przekazywały fałszywe wiadomości (fake news) na jego temat.

 

Określił te media jako "organy wpływu, propagandy, i to kłamliwej propagandy". Kadyrow zaapelował do Macrona i Merkel, aby nie oskarżali rosyjskich mediów o szerzenie fałszywych informacji.

 

Prześladowania homoseksualistów


Pierwsze doniesienia na temat represji wobec gejów w Czeczenii pojawiły się w kwietniu. Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta" opublikowała kilka materiałów, w których podała, że ponad sto osób zostało w kaukaskiej republice zatrzymanych z powodu podejrzeń o orientację homoseksualną i kilka osób zostało zabitych.


Informacje gazety odbiły się szerokim echem w światowych mediach. Po tych doniesieniach na początku maja kwestię obrony praw mniejszości seksualnych podniosła podczas spotkania z Putinem w Soczi kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie