Islamiści przetrzymują 200 zakładników. "To zwykli chrześcijanie"

Świat
Islamiści przetrzymują 200 zakładników. "To zwykli chrześcijanie"
PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
Rządowe siły walczą z islamistami na Filipinach.

O około 200 zakładnikach przetrzymywanych przez islamistów na Filipinach informuje w nagraniu upublicznionym we wtorek za pośrednictwem stron powiązanych z Państwem Islamskim ksiądz Teresito Suganob. Porywacze żądają wycofania rządowych wojsk z Marawi na południu kraju.

- Prosimy o pomoc, spełnijcie ich żądania. Chcemy żyć jeszcze jeden dzień, jeszcze jeden miesiąc - prosi w nagraniu uprowadzony przez islamistycznych rebeliantów katolicki ksiądz. Według Suganoba zakładnicy to "zwykli chrześcijanie", w tym również kobiety i dzieci.

 

Biskup Marawi Edwin De la Pena potwierdził tożsamość księdza i stwierdził, że nagranie "daje nadzieję, że zakładnicy wciąż żyją". Podkreślił, że "rządowe naloty narażają uprowadzonych na niebezpieczeństwo".

 

Nie wiadomo, kiedy i gdzie nagrano wypowiedź księdza.

 

Chcą przekształcić południe Filipin w kalifat


Uzbrojeni islamiści porwali w ubiegłym tygodniu kilkanaście osób z katolickiej katedry w Marawi podczas walk z siłami rządowymi.

 

Według filipińskiego ministra obrony Delfina Lorenzany bojownicy należą do grupy Maute, która zdaniem rządu jest powiązana z islamistami z ugrupowania Abu Sajaf. Złożyło ono przysięgę wierności Państwu Islamskiemu; znane jest z brutalnych działań, szczególnie wobec cudzoziemców, m.in. zamachów bombowych, wymuszeń i porwań dla okupu. Od lat 70. XX wieku chce przekształcić południe Filipin w kalifat.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie