Wewnętrzne śledztwo MI5 ws. ostrzeżeń dotyczących zamachowca z Manchesteru

Świat
Wewnętrzne śledztwo MI5 ws. ostrzeżeń dotyczących zamachowca z Manchesteru
PAP/EPA/NIGEL RODDIS

Brytyjski kontrwywiad MI5 wszczął wewnętrzne śledztwo i sprawdza jak jego funkcjonariusze zareagowali na ostrzeżenia, że przyszły zamachowiec samobójca z Manchesteru Salman Abedi stanowi potencjalne zagrożenie - informuje w poniedziałek BBC.

Anonimowe źródło powiedziało agencji Reutera, że Abedi był wśród 20 tysięcy ludzi znanych MI5, ale nie był na liście 3 tys. osób, wobec których podejmowane były działania operacyjne.

 

Według dziennika "Guardian" MI5 wszczął już dwa śledztwa, które mają ustalić dlaczego przeoczono zagrożenie, jakie stanowił Abedi. MI5 był co najmniej trzykrotnie powiadamiany o ekstremistycznych poglądach Abediego - precyzuje BBC.

 

Reuters zwraca uwagę, że brytyjskie władze niezwykle rzadko upubliczniają informacje na temat prowadzenia przez służby bezpieczeństwa wewnętrznych śledztw w sprawie ewentualnych błędów czy pomyłek.

 

Zatrzymano 16 osób

 

Minister spraw wewnętrznych Amber Rudd uchyliła się od odpowiedzi na pytanie, co dokładnie wiedziano o Abedim przed zamachem w Manchesterze. Ale - jak pisze Reuters - potwierdziła, co jest nietypowe dla władz brytyjskich, że MI5 sprawdza swoje działania. - Myślę, że dobrze, iż MI5 przygląda się swym procedurom, aby upewnić się (...), że chronimy ludzi - powiedziała w BBC szefowa brytyjskiego MSW.

 

Wcześniej w poniedziałek brytyjska policja poinformowała, że 23-letni mężczyzna został zatrzymany jako 14. osoba podejrzana o powiązania z zamachem terrorystycznym w Manchesterze z 22 maja. Do tej pory w związku z atakiem policja zatrzymała 16 osób, z których dwie po przesłuchaniu zostały wypuszczone. Oprócz tego dwie osoby zatrzymano w Libii; Abedi był Brytyjczykiem libijskiego pochodzenia.

 

Piąty poziom zagrożenia terrorystycznego

 

Wieczorem 22 maja Abedi zdetonował bombę po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena. Zginęły 22 osoby, w tym dwoje Polaków.

 

W sobotę najwyższy, piąty ("krytyczny") poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii, ogłoszony dzień po zamachu w Manchesterze, został obniżony do czwartego, "poważnego". Oznacza to, że kolejny atak terrorystyczny w kraju uważany jest za "wysoce prawdopodobny", a nie - jak wcześniej - za "możliwy w dowolnym momencie".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie