Węgry wystąpią do organizacji międzynarodowych w związku z rezolucją PE

Świat
Węgry wystąpią do organizacji międzynarodowych w związku z rezolucją PE
Pixabay.com/public domain

Węgry zapowiedziały w poniedziałek, że zwrócą się do organizacji międzynarodowych - organów ONZ, Rady Europy, OBWE i NATO - w związku z rezolucją Parlamentu Europejskiego, w której ich zdaniem usprawiedliwia się człowieka skazanego z powodu terroryzmu.

Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto oświadczył na konferencji prasowej w Budapeszcie, że Węgry uważają za "nie do przyjęcia", iż w rezolucji z 17 maja "usprawiedliwia się" Ahmeda H., który - jak podkreślił - przewodził grupie migrantów na przejściu węgiersko-serbskim granicznym w Roeszke i "przypuścił atak na węgierską policję, rzucając godzinami kamienie, kawałki betonu i butelki". Syryjczyk Ahmed H. został w listopadzie skazany na Węgrzech na 10 lat za terroryzm.

 

Szijjarto podkreślił, że w rezolucji napisano, iż Ahmed H. chciał "rozładować napięcie", a kamienie, którymi rzucał w policjantów "w sposób nadzwyczaj wyrafinowany" PE nazwał "przedmiotami”.

 

Według Szijjarto PE usprawiedliwił Ahmeda H., a więc stanął po stronie terrorysty wobec węgierskich policjantów i Węgier w okresie, gdy Europa musi stawiać czoła poważniejszemu niż kiedykolwiek zagrożeniu terrorystycznemu.

 

Minister zapowiedział, że Węgry zwrócą się w tej sprawie do odpowiedzialnych za walkę z terroryzmem organów ONZ, Rady Europy, OBWE i NATO, prosząc o ocenę, na ile rezolucja PE zwiększa zagrożenie terrorystyczne i zachęca do działań osoby zamierzające przeprowadzać w Europie zamachy terrorystyczne.

 

"Nie należy płakać z tego powodu"

 

Szijjarto odniósł się też do niedzielnej wypowiedzi kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że "czasy, gdy mogliśmy się całkowicie oprzeć na innych, dobiegły końca" i "my, Europejczycy, musimy wziąć nasze sprawy w swoje ręce". Zgodził się, że Europa powinna wziąć los w swoje ręce. Jak podkreślił, UE powinna wzmocnić pod względem bezpieczeństwa "europejską nogę" wspólnoty transatlantyckiej.

 

Dodał, że jeśli słowa Merkel należy rozumieć tak, iż trzeba się liczyć z bardziej zdecydowaną polityką UE w sferze bezpieczeństwa i gospodarki, to Węgry to popierają. Podkreślił jednak, że ścisła współpraca z USA będzie w przyszłości niezbędna zarówno w dziedzinie walki z terroryzmem, jak i gospodarki. "Nie należy płakać z tego powodu", że USA chcą prowadzić bardziej patriotyczną niż kiedykolwiek wcześniej politykę gospodarczą, tylko Europa powinna wreszcie "zabrać się do roboty" - powiedział.

 

W rezolucji z 17 maja Parlament Europejski wezwał do uruchomienia wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu, wskazując, że sytuacja w tym kraju usprawiedliwia rozpoczęcie procedury, która może zakończyć się sankcjami. Z dokumentu wynika, że europarlament dopatrzył się poważnego pogarszania się stanu praworządności i demokracji na Węgrzech. Uznał również, że Komisja Europejska powinna prowadzić ścisły monitoring wykorzystania funduszy unijnych przez ten kraj.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie