Tajani: PE będzie czuwał nad przestrzeganiem rezolucji ws. relokacji

Świat
Tajani: PE będzie czuwał nad przestrzeganiem rezolucji ws. relokacji
PAP/EPA/MAURIZIO DEGL' INNOCENTI

Parlament Europejski "będzie czuwał" nad przestrzeganiem zaaprobowanej 18 maja rezolucji w sprawie obowiązku relokacji migrantów z Grecji i Włoch - oświadczył w poniedziałek w wywiadzie dla Ansy Antonio Tajani.

W połowie maja Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców zgodnie z unijnym planem. Następnie Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie Unii do wywiązania się z tych zobowiązań.

 

W rozmowie z włoską agencją prasową Tajani powiedział: "Parlament Europejski stwierdził bardzo wyraźnie, że decyzje w sprawie relokacji muszą być przestrzegane, wnioskując przy tym o wszczęcie procedury w sprawie naruszenia prawa wobec krajów, które do tej pory się z tego nie wywiązują".

 

Powtórzył swą wcześniejszą zapowiedź, że PE będzie czuwał, aby decyzje zmierzały w tym kierunku.

 

Wcześniej o sprawie tej Antonio Tajani mówił w wywiadzie dla "Corriere della Sera", w którym oznajmił: rezolucja "została przegłosowana przewagą ponad dwóch trzecich głosów. To bardzo szeroka większość".

 

- To sygnał, którym zachęcamy także Komisję Europejską, aby zrobiła to, co jest jej obowiązkiem: by otworzyła procedurę naruszenia prawa wobec tych krajów, które nie respektują porozumienia o relokacji - dodał przewodniczący PE.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie