Szef PE: Unia Europejska musi chodzić o własnych siłach

Świat
Szef PE: Unia Europejska musi chodzić o własnych siłach
PAP/EPA/MAURIZIO DEGL' INNOCENTI

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani powiedział w poniedziałek, że UE "musi chodzić o własnych siłach". W wywiadzie dla agencji ANSA nawiązał do słów kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera.

- Unia Europejska musi wzrastać, musimy wziąć na siebie odpowiedzialność w dziedzinie obrony, ale także relacji z Afryką - oświadczył przewodniczący europarlamentu w rozmowie z włoską agencją prasową.

 

"Nie możemy dalej wciąż liczyć na pomoc wujka Sama"

 

Komentując podziały, do jakich doszło na szczycie G7 na Sycylii, i różnice zdań między prezydentem Donaldem Trumpem a kanclerz Merkel, Tajani oświadczył: "Musimy dorosnąć, nie możemy dalej wciąż liczyć na pomoc wujka Sama". Szef PE zastrzegł zarazem, że nie może to oznaczać "zerwania". USA "pozostają naszym uprzywilejowanym partnerem" - zaznaczył.

 

Zdaniem Tajaniego zmiana polityki UE "dojrzewa od jakiegoś czasu". - Musimy świecić własnym światłem - ocenił włoski polityk.

 

Odnosząc się do relacji z USA, odnotował podziały w kwestiach dotyczących zawartego w Paryżu porozumienia klimatycznego, nad którym zastanawia się obecnie administracja Trumpa.

 

Tajani zwrócił jednak też uwagę, że na ubiegłotygodniowych szczytach NATO i G7 zanotowano w pewnych sprawach zbieżność stanowisk. - W każdym razie UE i USA pozostają dwiema stronami tego samego medalu - wskazał.

 

Słowa Tajaniego odnoszą się między innymi do niedzielnej wypowiedzi kanclerz Niemiec, która na wiecu wyborczym w Monachium wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera i zaapelowała do krajów UE o zachowanie jedności. - Czasy, gdy mogliśmy się całkowicie oprzeć na innych, dobiegły końca, doświadczyłam tego w minionych dniach - powiedziała Merkel. - Dlatego mówię: my, Europejczycy, musimy wziąć nasze sprawy w swoje ręce - podkreśliła.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie