Solarium nie dla dzieci. Kara - nawet 50 tys. zł

Polska
Solarium nie dla dzieci. Kara - nawet 50 tys. zł
Pixabay

Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy, który wprowadza całkowity zakaz udostępniania solariów osobom w wieku do 18 lat. Kara za złamanie przepisów może wynieść nawet 50 tys. zł. Zadowolenia nie kryje Rzecznik Praw Dziecka. - Na razie to tylko projekt, ale wreszcie argumenty rzecznika zostały wysłuchane - podkreśla Marek Michalak.

Jak wyjaśnia Rzecznik Praw Dziecka, wielokrotnie postulował w wystąpieniach generalnych do ministra zdrowia, sejmowych komisji i zespołów parlamentarnych "konieczność uregulowania korzystania przez dzieci z solariów, wskazując na drastyczny wpływ nadmiernego promieniowania ultrafioletowego wytwarzanego przez łóżka opalające na zdrowie i życie dzieci".

 

Widoczna informacja i zakaz reklamy

 

Projekt prezydenta zakłada całkowity zakaz udostępniania solarium małoletnim, zabrania też reklamy i promocji usług w tym zakresie. Właściciel solarium będzie zobowiązany do umieszczenia widocznej informacji o tym, że z łóżka opalającego mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie, a w przypadku wątpliwości co do wieku ma żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek danej osoby.

 

Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium mają dokonywać organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz "inne organy w zakresie posiadanych kompetencji". Za złamanie przepisów będzie grozić kara od tysiąca zł do 50 tys. zł.

 

Wysokość kary, jak czytamy w projekcie, będzie zależała od "rodzaju i okoliczności naruszenia oraz jego potencjalnego wpływu na zagrożenie dla zdrowia publicznego".

 

"Gwałtowny wzrost zachorowań"

 

W uzasadnieniu dokumentu napisano, że jak wynika z licznych badań, korzystanie z solariów sprzyja zachorowaniu na nowotwór skóry.

 

"Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych, jednak najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież. Skóra osób młodych nie jest jeszcze w pełni dojrzała (komórki macierzyste znajdują się bliżej powierzchni skóry niż u osób dorosłych), co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe skóry" - napisano.

 

Jak podkreślają autorzy projektu "w ostatnich latach można zaobserwować gwałtowny wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego, głównie wśród osób młodych. Potwierdza to potrzebę pilnego podjęcia działań zmierzających do ograniczenia tego zjawiska".

 

Rzecznik Praw Dziecka przytacza z kolei badania Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że korzystanie z solariów częściej niż raz w miesiącu podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka o 55 proc., a u osób poniżej 30. roku życia aż o 75 proc.

 

polsatnews.pl,

kan/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie