Rząd Mołdawii wydala rosyjskich dyplomatów. Prezydent: "na zamówienie Zachodu"

Świat
Rząd Mołdawii wydala rosyjskich dyplomatów. Prezydent: "na zamówienie Zachodu"
XXN/Wikimedia Commons/CC-BY-2.0
Siedziba rządu w Kiszyniowie

Za osoby niepożądane rząd Mołdawii uznał pięciu rosyjskich dyplomatów i nakazał im opuszczenie kraju - poinformowały media, powołując się na mołdawski resort spraw zagranicznych. Posunięcie to skrytykował prezydent Mołdawii Igor Dodon.

Źródła w mołdawskim ministerstwie spraw zagranicznych i ds. integracji europejskiej poinformowały, że stosowną notę przekazano ambasadzie Rosji w poniedziałek po południu.

 

Ambasador Rosji w Kiszyniowie Farit Muchamietieszyn potwierdził tę informację. Nie podał nazwisk pięciu wydalanych dyplomatów i nie skomentował decyzji mołdawskiego ministerstwa.

 

Dyplomaci mają opuścić Mołdawię w ciągu 72 godzin.

 

Zaniepokojenie prezydenta

 

Głębokie zaniepokojenie tym - jak to nazwał - "nieprzyjaznym" posunięciem mołdawskiej dyplomacji wyraził prezydent tego kraju Igor Dodon. Zdecydowanie potępił wydalenie rosyjskich dyplomatów. Uznał, że rządząca w Mołdawii proeuropejska koalicja "zirytowana sukcesami prezydenta osiągniętymi w ostatnich miesiącach zdecydowała się postawić na prowokacje, które niosą ryzyko poważnego pogorszenia stosunków mołdawsko-rosyjskich". Zdaniem Dodona "zrobiono to najpewniej na zamówienie Zachodu".

 

AFP przypomina, że Mołdawia jest podzielona na zwolenników zbliżenia z Rosją, którzy wynieśli na fotel prezydencki pod koniec roku 2016 Igora Dodona, i na stronników integracji z Unią Europejską, wśród których znajdują się członkowie obecnego rządu Mołdawii.

 

Rosyjskie MSZ: "nieprzyjazny akt"

 

Prezydent Mołdawii był jedynym zagranicznym liderem obecnym na paradzie z okazji 72. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej, która odbyła się 9 maja w Moskwie.

 

Agencja Interfax-Ukraina zaznacza, że to drugie w ostatnich dniach wydalenie rosyjskich dyplomatów z byłych republik sowieckich. W piątek estońskie MSZ poinformowało, że konsul generalny Rosji w Narwie Dmitrij Kazionnow i konsul Siergiej Surgajew muszą opuścić Estonię. Nie podano przyczyn tej decyzji. Rosyjskie MSZ określiło wydalenie dyplomatów z Estonii jako "kolejny nieprzyjazny i niczym nieumotywowany akt, który nie pozostanie bez odpowiedzi".

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie