Mogli wyłudzić nawet 124 mln zł VAT. CBŚP rozbiło grupę przestępczą

Polska

13 osób, w tym zawodników sztuk walki, zaangażowanych w wyłudzanie VAT poprzez fikcyjny obrót bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi, zatrzymali policjanci lubelskiego CBŚP. Swój proceder grupa prowadziła poprzez łańcuch firm założonych na tzw. "słupy". Podejrzani przekazywali "puste" faktury, wyłudzali kredyty bankowe i prali pieniędze.

Grupa działała w całym kraju. Jak ustalili policjanci, jej członkowie zajmowali się fikcyjną działalnością gospodarczą, by wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT.

 

Policjanci ustalili, że grupa kreowała fikcyjne "zdarzenia gospodarcze", które w konsekwencji prowadziły do  wyłudzaniu podatku VAT w ramach dostaw i kupna towarów, do którego miało dochodzić na terenie Unii Europejskiej. Funkcjonariusze wyliczyli, że kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 124 miliony złotych.

 

Jednoczesne wejście w kilkanaście miejsc

 

Do akcji zostali zaangażowani antyterroryści z komendy wojewódzkiej w Katowicach i zespoły realizacyjne Centralnego Biura Śledczego Policji. Takie środki ostrożności zostały podjęte ze względu na podejrzenia, że niektóre z podejrzewanych osób mogą mieć broń. Część z nich zawodowo uprawiała sztuki walki.

 

Policjanci wraz z funkcjonariuszami urzędu celno-skarbowego dokonali jednocześnie kilkunastu przeszukań w siedmiu województwach i zatrzymali 13 osób. Przy jednym z mężczyzn funkcjonariusze znaleźli kilkadziesiąt gramów marihuany i kokainy oraz wagi elektroniczne służące do ich ważenia i porcjowania.

 

Wniosek o zabezpieczenie nieruchomości

 

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. Wobec pięciu podejrzanych Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował tymczasowe aresztowanie. Kolejnych pięć osób będzie podpisywało policyjny dozór. Dwie osoby zapłaciły kaucje o wysokości 70 tys. zł.

 

Policjanci zabezpieczyli 26 tys. zł i 2200 euro. Dodatkowo skierowano do prokuratury wniosek o zabezpieczenie nieruchomości o wartości prawie 8 mln zł.

 

Do tej pory w sprawie występuje 35 podejrzanych, w tym 30 członków zorganizowanej grupy przestępczej.  18 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Funkcjonariusze zabezpieczyli majątek o wartości blisko 41 mln zł.

 

polsatnews.pl

kan/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze