Karczewski: jestem przekonany, że politycy PiS nie brali udziału w tuszowaniu śmierci Igora Stachowiaka

Polska
Karczewski: jestem przekonany, że politycy PiS nie brali udziału w tuszowaniu śmierci Igora Stachowiaka
PAP/Radek Pietruszka

- Opinie opozycji dotyczące tej sprawy to insynuacje - powiedział w poniedziałek Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu pytany był w radiu Zet, czy politycy Prawa i Sprawiedliwości brali udział w "tuszowaniu" śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim posterunku.

- Nie, nie dopuszczam do siebie takiej myśli. Gdyby tak jednak było, to absolutnie musieliby się podać do dymisji. Choć nie wierzę w to i tak nie było. No oczywiście opozycja w tej chwili wykorzystuje tę okazje, bo to jest okazja, smutna okazja, tragiczna sytuacja - podkreślił Karczewski

 

Na uwagę, że opozycja ma informacje o naradach, decyzjach i interwencjach w tej sprawie marszałek powiedział, że "to są konfabulacje, bo żadnych takich sytuacji nie było".

 

Jego zdaniem gdyby tak było to taki polityk powinien podać się do dymisji. - Niezależnie z jakiej formacji politycznej jest, czy z PiS, czy z jakiejkolwiek innej, to jest naturalne i oczywiste. Ale tak nie było i jestem o tym głęboko przekonany i te opinie opozycji są insynuacjami. Jeżeli nie mają żadnych dowodów nie można w taki sposób postępować - oświadczył.

 

"Odpowiedzialność polityczna jest wtedy, kiedy jest wina polityka"

 

Zapytany, czy wyciągnięto konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych, w tym również polityków, Karczewski odparł, że "konsekwencje zostały wyciągnięte w stosunku do tych osób, które za to odpowiadały". Dopytany o odpowiedzialność polityczną odpowiedział, że "odpowiedzialność polityczna jest wtedy, kiedy jest wina polityka".

 

W jego ocenie w chwili podjęcia wiedzy o zaistniałej sytuacji konsekwencje zostały wyciągnięte. - Została powołana specjalna grupa, specjalna komisja i wierzę, że ta komisja bardzo szczegółowo i dogłębnie zbada tą sprawę - powiedział Karczewski.

 

Marszałek Senatu był również pytany, czy na miejscu wiceministra w SWiA Jarosława Zielińskiego podałby się do dymisji odparł, że nie. - Jest obowiązkiem ministra Zielińskiego dogłębne wyjaśnienie tej sprawy - podkreślił.

 

Sprawę od roku bada prokuratura

 

25-letni Igor Stachowiak został zatrzymany w maju 2016 r. na wrocławskim rynku; policja poszukiwała go za oszustwa. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Według pierwszej opinii lekarza, przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa.

 

Sprawa wróciła, gdy stacja TVN wyemitowała drastyczne materiały zarejestrowane na wrocławskim komisariacie tuż przed śmiercią mężczyzny. W materiale widać, że wobec Stachowiaka kilkakrotnie użyto paralizatora.

 

Sprawę śmierci mężczyzny od roku bada poznańska Prokuratura Okręgowa. Śledczy nie wykluczają zarzutów znęcania się nad pozbawionym wolności dla policjantów.

 

W związku z wydarzeniami sprzed roku, szef MSWiA odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendant miejskiego we Wrocławiu. W niedzielę z kolei rzecznik KG insp. Mariusz Ciarka informował, że trwa procedura zwolnienia policjanta, który użył na komisariacie paralizatora wobec Stachowiaka.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie