Grad do 5 cm średnicy i wichury. W poniedziałkowy wieczór i we wtorek w niemal całej Polsce

Polska

Burzowe chmury niosą ze sobą błyskawice, ulewy, gradobicia i wichury. Taki może być wieczór w niemal całym kraju. Jedynie na północy, w woj. zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, będzie pogodnie. Podczas burz może spaść nawet do 30 mm deszczu na metr kwadratowy w ciągu godziny, a grad może mieć średnicę od 1 do 3 cm. Jeszcze mocniejsze burze pojawią się we wtorek - z gradem do 5 cm.

W godzinach popołudniowych i wieczornych, a więc wtedy, gdy burze będą się wykazywać największą aktywnością, należy spodziewać się ich w pasie od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Kielecczyznę po Mazowsze, Podlasie i Lubelszczyznę.

 

Lokalne podtopienia dróg i zabudowań

 

W wiatr w porywach będzie osiągać 80-90 km/h. Miejscami burze mogą się nasilać, oznacza to, iż w ciągu jednej godziny spadnie nawet do 30 mm deszczu na metr kwadratowy, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań.


Grad może lokalnie może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr zagraża liniom energetycznym - może je zrywać.

 

Na pozostałym obszarze Polski wystąpi jedynie deszcz, a na północnym zachodzie, południu i południowym wschodzie padać w ogóle nie powinno, będzie za to słonecznie.

 

We wtorek grad może mieć średnicę 5 cm


Najgwałtowniejsze burze szaleć będą nad Polską we wtorek w województwach zachodnich, południowych i centralnych.

 

W ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu na metr kwadratowy, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne.


Nadal będzie bardzo gorąco, bo na przeważającym obszarze kraju termometry wskażą powyżej 25 stopni. To oznacza, że przy podwyższonej wilgotności powietrza będzie parno i duszno.

 

 

Należy przeparkować auta i uprzątnąć balkony

 

Zapowiadane gwałtowne burze mogą powodować zniszczenia w energetyce, rolnictwie, budownictwie, leśnictwie i utrudniać ruch na drogach. Ulewy mogą powodować podtopienia.


Należy pamiętać, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach. Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny natychmiast zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.

 

Należy uważać, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi. Nie należy też opuszczać samochodu, sprawdzić tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte. Amatorzy sportów wodnych powinni zejść na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.

 

W żadnym wypadku nie chronić się pod drzewami

 

Biwakujący nad brzegami jezior czy rzek powinni natychmiast przenieść obóz w bezpieczniejsze miejsce. Zagrożeniem dla życia i zdrowia jest też schronienie się przed burzą np. pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina oraz przebywanie pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

 

twojapogoda.pl, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie