Fizyczny tor przeszkód dla metalowej kulki - przez 126 urządzeń

Technologie
Fizyczny tor przeszkód dla metalowej kulki - przez 126 urządzeń
facebook.com/EksperymentLancuchowy

126 urządzeń działających z wykorzystaniem różnych praw i zjawisk fizycznych udało się połączyć w łańcuch i uruchomić w celu przetransportowania metalowej kulki, podczas tzw. eksperymentu łańcuchowego przeprowadzonego w sobotę na Uniwersytecie Jagiellońskim. - To była bardzo widowiskowa lekcja fizyki - ocenił Daniel Dziob, koordynator projektu z tej uczelni.

- Uczestnicy jubileuszowej edycji eksperymentu wykazali się niezwykłą kreatywnością przy konstruowaniu urządzeń, ale największy podziw jury wzbudziła wiedza i pasja, z jaką wyjaśniali zastosowane prawa fizyki - powiedział Daniel Dziob.

 

Kulka przez przekładnie, równie, windy i tłoki

 

Wielki finał piątej edycji "eksperymentu łańcuchowego" odbył się w III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Jego uczestnicy połączyli m.in. przekładnie, równie pochyłe, windy, tłoki, magnesy, mikroprocesory.

 

- Trudno zliczyć wszystkie sposoby i zjawiska fizyczne wykorzystane do poruszenia metalowej kulki - podsumował koordynator.

 

W związku z rekordową liczbą drużyn organizatorzy zdecydowali się przyznać aż 17 wyróżnień i 16 nagród głównych w pięciu kategoriach.

 

Uczniowie mogli sprawdzić się w akcji

 

W kategorii "Szkoły podstawowe i przedszkola" najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, którzy zbudowali maszynę "Wszystkie śmieci ze szkolnej piwnicy", Szkoły Podstawowej nr 2 z Rabki-Zdroju (urządzenie "Góralska siła") oraz Prywatnego Przedszkola "Dorotka" z Oddziałami Integracyjnymi z Krakowa ("RoFiMax").

 

W kategorii "Szkoły średnie i studenci" nagrodzono Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie (MIG v.1), Liceum Ogólnokształcące w Środzie Wielkopolskiej (Plac budowy) oraz studentów krakowskiej AGH (Elelektroroller 3.1).

 

Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści, wśród których największą kreatywnością wykazali się uczniowie Zespołu Szkół Filomata z Gliwic ("Krótka historia kulki"), Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle ("Generator efektu kulki"), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy (H2O) oraz drużyna mieszana "Naukowy zawrót głowy" ze Stalowej Woli ("Fizyka w świecie klocków Lego").

 

Rodziny pokazały, że też potrafią

 

W kategorii "rodzinnej" jury zachwyciło urządzenie "Farma Wiatrowa" wykonana przez drużynę z Raciborza, "StarWars kulka mocy" rodziny z Mysłowic oraz "Z widokiem na Kraków" rodziny pochodzącej z Rosji, która obecnie mieszka w Krakowie.

 

Nagrodę publiczności otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie ("Park Rozrywki") Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu ("ForSzpan") oraz Gimnazjum w Libuszy ("Park Rozrywki").

 

Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

 

Patronat honorowy nad piątą edycją "eksperymentu łańcuchowego" objęli: minister edukacji narodowej Anna Zalewska, marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, wojewoda małopolski Józef Pilch, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak oraz prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Sponsorem strategicznym piątej edycji jest PKO Bank Polski.

 

PAP - Nauka w Polsce

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie