Orliki krzykliwe zmieniły gniazdo. Przerwa w transmisji internetowej

Kultura
Orliki krzykliwe zmieniły gniazdo. Przerwa w transmisji internetowej
Bielikoholik/YouTube.com
Transmisja z 2016 roku

Być może z powodu braku poczucia bezpieczeństwa, para orlików krzykliwych z nadleśnictwa Rudka (Podlaskie) , którą od końca marca obserwowali internauci wspólnie z biologami z Uniwersytetu w Białymstoku, opuściła stare gniazdo i nieopodal założyła nowe.

Oznaczało to konieczność przerwania w ostatnich dniach prowadzonej od końca marca transmisji internetowej z kamery przy starym gnieździe. Nowe gniazdo znajduje się o ok. 100 metrów od starego.

 

Samica - w nowym gnieździe - prawdopodobnie wysiaduje już złożone jajo. Siedzi na gnieździe w pozycji charakterystycznej dla wysiadywania, ale jaja nie udało się dotąd zobaczyć - poinformował PAP dr Paweł Mirski z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Nie można niepokoić orlików

 

Do czasu, kiedy młody orlik nie wykluje się z jaja, nowej transmisji nie będzie, nie można bowiem teraz niepokoić orlików. Internauci będą mogli wrócić do podglądania życia tych ptaków w czerwcu - jeśli zgodzi się na to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Biolodzy zabiegają w RDOŚ o zgodę na przeniesienie kamery ze starego do nowego gniazda.

 

- Zmiana gniazda mogła wynikać z braku poczucia bezpieczeństwa i spokoju przez samicę, która była atakowana na gnieździe przez bielika i kilkakrotnie przez puszczyka - powiedział Mirski.

 

Główny cel obserwacji internetowych orlików i ich zachowań w naturze to popularyzacja przyrody i poznawanie życia tych ptaków, np. niebezpieczeństw, jakie na nie czyhają, życia młodych orlików.

 

Najmniejszy orzeł w Polsce

 

Orlik krzykliwy (Aquila pomarina) jest najmniejszym z orłów występujących w Polsce. Długość ciała tego ptaka to ok. 60 cm, waży ok. 1,5 kg.

 

W 2016 r., gdy życie orlików krzykliwych z Rudki można było podglądać w sieci po raz pierwszy, skorzystało z tej możliwości kilkanaście tysięcy osób. Orlikom z sukcesem udało się wychować pisklę.

 

PAP

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie