Trump: problem Korei Północnej zostanie rozwiązany

Świat
Trump: problem Korei Północnej zostanie rozwiązany
PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI

Prezydent USA Donald Trump, który w piątek przybył na Sycylię, by wziąć udział w szczycie G7, oświadczył, że Korea Północna stanowi "poważny problem", ale zapewnił premiera Japonii Shinzo Abego, że w przyszłości zostanie on rozwiązany.

- To duży problem, to problem na skalę światową i w pewnym momencie zostanie rozwiązany. Możecie na to liczyć - powiedział amerykański prezydent podczas spotkania z Abem przed rozpoczęciem szczytu w Taorminie.


Korea Północna kontynuuje program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Władze w Pjongjangu zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), która byłaby zdolna dosięgnąć terytorium USA i przenosić głowicę nuklearną.

 

Rakiety ICBM w Korei Płn. przed 2020 r.


Rosnące zagrożenie ze strony komunistycznej dyktatury uważane jest za jedno z głównych wyzwań dla Trumpa w dziedzinie bezpieczeństwa - zauważa Reuters. Trump w przeszłości deklarował, że powstrzyma Koreę Płn. przed wyprodukowaniem rakiety ICBM; zdaniem ekspertów Pjongjang może tego dokonać przed 2020 rokiem.


Dwudniowy szczyt G7, grupy najbardziej wpływowych państw świata, rozpoczął się w piątek i potrwa do soboty.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie