"Presja, nie dialog". Trump i Abe za zaostrzeniem sankcji wobec reżimu Korei Płn.

Świat
"Presja, nie dialog". Trump i Abe za zaostrzeniem sankcji wobec reżimu Korei Płn.
PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI
Premier Japonii Shinzo Abe.

Prezydent USA Donald Trump i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się w piątek, że presja, a nie dialog, jest teraz potrzebna, by zaradzić zagrożeniu ze strony Korei Płn. Według Białego Domu, obaj zgodzili się na zaostrzenie sankcji wobec reżimu w Pjongjangu.

Trump spotkał się z Abem przed rozpoczęciem szczytu siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata G7 w Taorminie na Sycylii.

 

- Prezydent Trump i premier Abe zgodzili się, że ich zespoły będą współpracowały w celu zaostrzenia sankcji wobec Korei Płn., włączając w to zidentyfikowanie i objęcie sankcjami podmiotów służących wsparciem programowi rakiet balistycznych i programowi nuklearnemu Korei Płn. - podał Biały Dom.

 

- Zgodzili się także, by dalej zacieśniać sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Japonią i rozwijać zdolności każdego z tych krajów do odstraszania i obrony przed zagrożeniami ze strony Korei Płn. - dodano w komunikacie.

 

Denuklearyzacja Korei Płn.

 

Jak relacjonuje agencja Kyodo, między Trumpem i Abem była pełna zgoda, by współpracować z innymi krajami w celu denuklearyzacji Korei Płn. Podkreślili obaj, że Chiny, które są głównym politycznym i gospodarczym sojusznikiem władz w Pjongjangu, mają tu do odegrania ważną rolę. Zgodzili się także, że zagrożenie ze strony Korei Płn. rośnie - przekazał członek japońskiej delegacji uczestniczący w rozmowach.

 

Źródła japońskie poinformowały też, że uzgodniono podejmowanie wspólnych działań na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ we współpracy z Koreą Płd.

 

Abe powiedział Trumpowi, że dialog z Rosją jest ważny w kontekście poradzenia sobie z takimi wyzwaniami jak Korea Płn. i Syria, a amerykański przywódca się z nim zgodził - przekazał japoński dyplomata.

 

"Dialogu nie można wznowić"

 

Abe podkreślił także, że dialogu z Koreą Płn. nie można wznowić, dopóki kraj ten kontynuuje prowokacyjne działania takie jak próby balistyczne. Ostatnia z nich została przeprowadzona w niedzielę, pocisk spadł do Morza Japońskiego.

 

- To duży problem, to problem na skalę światową i w pewnym momencie zostanie rozwiązany. Możecie na to liczyć - powiedział amerykański prezydent podczas spotkania z Abem.

 

Korea Północna kontynuuje program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Władze w Pjongjangu zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), która byłaby zdolna dosięgnąć terytorium USA i przenosić głowicę nuklearną.

 

Wyzwanie dla Trumpa

 

Rosnące zagrożenie ze strony komunistycznej dyktatury uważane jest za jedno z głównych wyzwań dla Trumpa w dziedzinie bezpieczeństwa - zauważa Reuters. Trump w przeszłości deklarował, że powstrzyma Koreę Płn. przed wyprodukowaniem rakiety ICBM; zdaniem ekspertów Pjongjang może tego dokonać przed 2020 rokiem.

 

Spotkanie przywódców USA i Japonii, zaplanowane na pół godziny, trwało blisko godzinę. Ponad połowę czasu poświęcono na problem Korei Płn. - podał cytowany przez Kyodo urzędnik.

 

Dwudniowy szczyt G7 rozpoczął się w piątek i potrwa do soboty.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie